fb pixel Před 22 lety poprvé vyšel Kámen mudrců: 12 rozdílů mezi knihami a filmy o Harrym Potterovi – G.cz
Vyhledávání

Před 22 lety poprvé vyšel Kámen mudrců: 12 rozdílů mezi knihami a filmy o Harrym Potterovi

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

26. června 1997 se na pultech britských knihkupectví poprvé objevila kniha Harry Potter a Kámen mudrců. Po obřím a celosvětovém úspěchu příběhu o brýlatém čaroději přišla na řadu filmová adaptace, která je sice neméně zbožňovaná, přesto v ní několik zásadních věcí z předlohy chybí. Co všechno filmaři vlastně vypustili?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 26.6.2019, 14:33

1. Albus Brumbál

Ačkoliv je Michael Gambon bezpochyby prvotřídním hercem, postavu Albuse Brumbála ztvárnil trochu dramatičtěji, než jak jsme byli zvyklí z knížek. V nich byl bradavický ředitel klidným staříkem s půlměsícovými brýlemi. Diskutovaná je zejména scéna z Ohnivého poháru; ve filmu se Brumbál k Harrymu přiřítí a hystericky se ho táže, jestli do poháru vhodil své jméno. V knize je celá situace popsaná úplně opačně, ředitel se žáka ptá uklidňujícím a konejšivým způsobem.

2. S.P.O.Ž.Ú.S.

V knize Hermioně tolik leží na srdci dobro domácích skřítků, že založí spolek na ochranu jejich životní úrovně, do kterého, nutno dodat, že dost nedobrovolně, zapíše i Harryho a Rona. Jednou se trio dokonce dostane do bradavické kuchyně, kde je svědkem celého mechanismu přípravy velkolepých školních hostin. Na plátně jsme tohle bohužel neviděli.

3. Voldemortova smrt

Zatímco v knize je závěrečná scéna mezi Harrym a Voldemortem detailně propracovaná a Harry Voldemortovi vysvětluje, proč se celý svůj život mýlil a jednou zemře jako kdokoliv jiný, ve filmu se Pán zla po zásahu smrtelnou kletbou prostě jen rozpadne na prach. Nic moc.

4. Bitva o Astronomickou věž

Chápeme, že rozpočet a producenti zaveleli "jen jedna velká bitva úplně na konci", v šesté knize se ovšem souboj mezi Smrtijedy, Brumbálovou armádou a členy Fénixova řádu odehraje také, a to poté, co Snape zabije Brumbála. Ve filmu skupinka přívrženců Pána zla jen obyčejně uteče.

5. Tajemství Rity Holoubkové

Jak to, že otravná novinářka dokázala vyštrachat tolik špíny na nejednoho hrdinu příběhu? Čtenáři předlohy vědí, že Holoubková byla neregistrovaným zvěromágem a dokázala se proměnit na brouka, což jí umožňovalo nepozorovaně čmuchat prakticky kdekoliv, ve filmu je ale tahle milovaná i nenáviděná a pro příběh poměrně podstatná postava dost upozaděná.

6. Historie Voldemortovy rodiny

I když něco málo se Harry (a my s ním) ve filmu o Voldemortově minulosti dozvíme, kompletní historii černokněžníkovy rodiny znají jen čtenáři. Díky knižním exkurzím do minulosti skrze Myslánku víme třeba, jak to bylo s Voldemortovou matkou, že Voldemort se narodil jen z falešné lásky získané pomocí lektvaru a spoustu dalších věcí, které z Pána zla dělají vrstevnatého zloducha, a ne jen záporáka do počtu.

7. Historie Brumbálovy rodiny

V posledním filmu se o původu Brumbála, smrti jeho sestry a jeho vztahu s Grindelwaldem dozvíme jen zlomek toho, co Rowling popisuje v knihách. Laskavý stařec díky tomu dostane lidštější rozměr a není tak ploše laskavý jako v kině.

8. Smrt Petera Pettigrewa

Ve třetím díle se Harry rozhodne ušetřit život zrádného Petera Pettigrewa zvaného Červíčka, který mu jej následně dluží. Když se pak Červíček o pár let později snaží zastavit Rona a Harryho na útěku ze sklepa Malfoyových, jeho magická ruka ho zradí a Pettigrewa uškrtí. Ve filmu tuhle smrt, která všem přinesla pocit zadostiučinění, ovšem nevidíme.

9. Vztah mezi Harrym a Ginny

To málo, co z osudové lásky mezi Harrym a Ginny vidíme na plátně, je ve skutečnosti spíš dost matoucí. Kdo nezná pozadí, moc nechápe, kde se vlastně vztah mezi těma dvěma vzal. V knize tomu Rownling také moc nedala, proběhl tam však alespoň nějaký vývoj.

10. Loučení s Dursleyovými

Poměrně srdceryvný knižní moment, který se do filmové adaptace neprocpal. Dudley, který Harryho celý život týral, svému bratranci při posledním setkání potřese rukou a rozloučí se s ním.

11. Důležitý Neville

Neville působí v prvních dílech jako ňouma, postupem času se ale vyjasní, že mohl být klidně na Harryho místě - kdyby si Voldemort nevybral Potterovi. V knize také ústřední parta potká mladého Longbottoma na návštěvě u rodičů, kteří zešíleli poté, co je zmučila Bellatrix Lestrange. Ve filmu ale tohle není, takže moment, kdy Neville "jen tak" zničí jeden viteál, působí poněkud nahodile. Fanoušci předlohy ale vědí... Team Neville!

12. Protiva

Jeden z nejlepších bradavických duchů, kterého si nejvíc užili ti, kdo hráli počítačové hry na motivy Harryho Pottera. Bordelář a průšvihář Protiva v knihách Harrymu a jeho přátelům pěkně zaváří, ve filmech není vůbec. Stejně tak úplně chybí třeba domácí skřítka Winky, díky které se Bartymu Skrkovi juniorovi podařilo dostat se z Azkabanu.

Je toho ještě mnoho, co se scenáristé rozhodli vyškrtnout - velmi osekaný je třeba životní příběh Harryho otce Jamese, stejně tak filmaři skrouhli celou love story mezi Lupinem a Tonksovou, kteří se vzali a měli syna Teddyho. Tahle skutečnost se v posledním snímku sice objeví, ale zcela zčistajasna, takže divák neznalý knížek vůbec nechápe, která bije. Jako vždy zkrátka platí, že film může být povedený, ale knížka je prostě bohatší...

A tady si přečtěte 6 zajímavostí přímo o J. K. Rowling.

Podobné články

Doporučujeme

Další články