Před 22 lety měl premiéru oscarový Kolja: 7 zajímavostí o jednom z nejúspěšnějších českých filmů

15. května 1996 měl v pražském kině Blaník premiéru film, který se mimo jiné po dlouhé době postaral o úspěch české kinematografie v zahraničí, a to dokonce i ve velkém Hollywoodu. Kolja rodinného tvůrčího dua Svěrákových je populární dodnes a nejednoho člověka donutí k slzám i po letech televizních repríz. Následujících 7 zajímavostí o slavném snímku jste ale možná nevěděli...

1. Na tykačku

Jiří Sovák, uznávaný a zasloužilý umělec, už během natáčení nabídl Zdeňku Svěrákovi tykání.

2. Koljův osud

Životní pouť představitele Kolji Andreje Chalimona je poměrně zajímavá. Z Česká několik let po dotočení snímku, který mu vynesl Českého lva, odjel. Dnes žije v Moskvě, jezdí po ní škodovkou, prodává hodinky a když se opije, nechá se klidně nafotit svlečený do půl těla a se zdviženou pravačkou. Takže to bereme zpátky, v podstatě je to normální kluk, no.

3. Drahý déšť

Normální déšť by na kameře nebyl vidět, a tak se deštivé scény na hřbitově natáčely za pomoci hasičské cisterny a speciálního systému trubek. Vyšlo to na 200 tisíc korun.

4. Japonský bratr

Věděli jste, že v Japonsku natočili film tématicky Koljovi velmi podobný? Jmenuje se Kikudžiro a režíroval ho slavný Takeši Kitano, který si zahrál i hlavní roli. Tou je muž, který doprovází devítiletého chlapce Masaa na cestě za matkou. Spíš než cíl je tu ale důležitá cesta dvou rozdílných souputníků.

5. Jiný Louka

Starý mládenec František Louka, který střídá sukně jak ponožky a pro peníze se ožení s Ruskou? Taková postava ve filmu vůbec nemusela být. Původně měl být Svěrákův part starým zatvrzelým archivářem bez zájmu o ženy.

6. Mladá maminka

Ve filmu hraje Loukovu maminku Stella Zázvorková, mezi herci ale není až tak velký věkový rozdíl. Kdyby to takhle bylo v reálu, musela by Zázvorková Svěráka porodit ve 14 letech.

7. Vystřižená Miriam

V titulcích se objeví především z dabingu známé jméno Miriam Chytilové, ve filmu ale herečka k vidění není. Její jediná scéna totiž byla vystřižena.

A tady 10 zajímavostí o režisérovi Georgi Lucasovi.


Komentáře