fb pixel Před 15 lety začala bitva o Středozem: Dvě věže slaví výročí premiéry, tady je 10 zajímavostí o kultovním filmu – G.cz
Vyhledávání

Před 15 lety začala bitva o Středozem: Dvě věže slaví výročí premiéry, tady je 10 zajímavostí o kultovním filmu

Druhý díl Pána Prstenů s podtitulem Dvě věže slaví 15 let od světové premiéry.
Zdroj: Youtube.com

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to už 15 let, co si druhý díl filmové trilogie Pán prstenů s podtitulem Dvě věže odbyl světovou premiéru. Část, jejíž součástí je zcela epická bitva u Helmova žlebu, která byla předehrou ještě větší bitvy o Středozem, je tou obecně možná nejoblíbenější ze série. Patříte k fanouškům? Pak vás jistě potěší následujících 10 zajímavostí, co se snímku týkají.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.12.2017, 16:06

1. Na první pokus

Scéna, ve které znovuzrozený Gandalf přivolá Stínovlase, bílého koně, který běží přes širý lán rovnou k čaroději, se podařilo natočit napoprvé.

2. Jednooký bojovník

Na začátku bitvy o Helmův žleb se na hradbách pevnosti ukáže jednooký voják a nejedná se o práci maskérů. Komparzista přišel na konkurz s páskou přes oko a režisér Jackson ho požádal, zda by mu ukázal, co pod ní má. Muž odhalil prázdný důlek, což Jacksona nadchlo a přemluvil ho, aby se na plátně ukázal bez zakrytého zranění.

3. Černá skřetí krev

Vzhledem k tomu, že skřeti mají černou krev, museli mít černý i vnitřek úst. Aby toho tvůrci dosáhli, nechávali herce před natáčením každé scény vyplachovat ústa lékořicovou ústní vodou.

4. Glumovy pochoutky

Jak se točila scéna, ve které se Glum zálibně zakusuje do ryby? To Andy Serkis v důmyslném oblečku a před zeleným plátnem ve skutečnosti hryzal do lízátka ve tvaru vodní potvory.

5. Aragornova bolest

Když si Aragorn na zlomek chvíli myslí, že Smíšek a Pipin jsou mrtví, kopne do skřetí helmy, padne na kolena a vydá vzteklý výkřik plný zármutku. Režiséra ta procítěnost tak dostala, že hned tuto na první pokus natočenou scénu dal do finálního filmu. Až po dotočení zjistil, že představitel válečníka Viggo Mortensen si při kopu zlomil palec a zavyl skutečnou bolestí. Přesto nevypadl z role a scénu dokončil.

6. Nenápadný hold

Nezdá se to, ale Aragornův kostým je ve Dvou věžích lehce odlišný od toho, který nosil v předchozím filmu. Jde o malý detail - na zápěstích má kožené náramky se znakem Gondoru, které si vzal od Boromira, když zemřel, a nosí je na počest jeho památky.

7. Falešný prostředníček

John Rhys-Davis aka trpaslík Gimli, si jako malý uřízl prostředníček na pravé ruce, a tak mu lékaři vymodelovali prostetický. O tom ale režisér Peter Jackson nevěděl, a tak mu herec připravil strašidelné překvapení. Kus umělého prstu si uřízl, umazal ho umělou krví a šel za Jacksonem, že se mu stala nehoda...

8. Odbočka

Když Sam a Frodo procházejí přes Osgiliath, Sam prohlásí, že by tam vůbec neměli být. Je to taková scenáristická hříčka - v knižní předloze totiž Hobiti přes město na řece skutečně nejdou, tohle je přínos režiséra Jacksona.

9. Plačící Gríma

V momentě, kdy Gríma Červivec poprvé spatří obrovskou Sarumanovu armádu, pozorný divák si může všimnout, že po jeho zcela šokované a vyděšené tváří stéká slza. Nebylo to ve scénáři - Grímův herecký představitel Brad Dourif se umí výborně rozplakat na povel a šlo o improvizaci.

10. Žádný Oscar pro Andyho

Po premiéře filmu se hodně mluvilo o tom, že by si Andy Serkis za prvotřídní výkon zasloužil minimálně nominaci na Oscara. Akademie to ale odmítla s tím, že jeho postava je vytvořena počítačem. Chudák Andy!

A tady se podívejte, jak by vypadal Pán prstenů, kdyby ho Tolkien napsal dnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články