Před 135 lety ohlušil svět mohutný výbuch: aktivních sopek je stále dost. Na erupci Krakatau ale žádná nemá!

Obrázek uživatele vaclav.roman
27.08.2018, 16:51

Nejhlasitější zvuk byl zaznamenán 27. srpna 1883, když došlo k mohutné erupci tří sopečných vrcholů na indonéském ostrově Krakatoa. Výbuch bylo slyšet až 4 a půl tisíce kilometrů daleko! Při tomto neštěstí přišlo o život na 36 000 lidí. Velkou část obětí měly na svědomí následné vlny tsunami, které dosahovaly až 30 metrů.

Nejednalo se o jednu explozi, ale hned čtyři, které následovaly krátce za sebou. Nejsilnější měla být ta třetí. Po tomto neštěstí téměř zmizel ostrov z povrchu zemského. Popel, který zastínil Zemi, přispěl ke globálním klimatickým změnám.

V Indonésii nejsou erupce sopky ničím neobvyklým, ostatně jich tu je aktivních vulkánů tu můžeme najít kolem 130. V této vulkanicky aktivní oblasti došlo i k nejtragičtějšímu výbuchu sopky v historii. V roce 1815 na ostrově Sumbawa došlo k erupci sopky Tambora při níž zemřelo 92 000 lidí.

Aktivní sopky ohrožují své okolí i dnes a čas od času zkříží plány cestovatelům či dokonce vyženou lidi z domovů nebo znamenají kromě materiálních škod i ztráty na životech. Podívejme se na na několik vulkánů, které nás v současné době ohrožují, nebo které o sobě daly vědět v nedávné době.

1. Agung

Stratovulkán Agung se nachází na indonéském ostrově Bali. Sopka o sobě dala vědět v roce 1963, kdy způsobila smrt 1500 lidí. Tato erupce je považována za jednu z nejsilnějších v průběhu 20. století. Od začátku roku 1964 byla sopka neaktivní, nicméně v září 2017 se začala opět probouzet. Z jejího okolí musely být evakuovány tisíce lidí.

2. Kilaueu

Havajská sopka Kilaueu je ze všech havajských sopek tou největší a nejaktivnějších. Její název znamená v překladu "stříkat". A v poslední době stříká hodně aktivně. Lávu chrlí prakticky nepřetržitě od roku 1983, v posledních měsících nabírá její aktivita na intenzitě.

3. Sakuradžima

Sakuradžima je jedna z nejaktivnějších japonských sopek. Sopečné plyny a popel chrlí od roku 1955. Protože se nachází v hustě obydlené oblasti, patří mezi nejlépe sledované sopky světa. Ještě před rokem 1914 byla považována za neaktivní. K jejímu "zmrtvýchvstání" došlo 11. ledna 1914. Mohutné erupci předcházelo silné zemětřesení, které donutilo většinu lidí opustit své domovy.

4. Etna

Sopečné pozdvižení máme i v Evropě. Po 17 měsících se k životu se v minulém týdnu probudil sicilský vulkán Etna. Naposledy o sobě dal vědět na jaře loňského roku. Láva z něj tentokrát tryskala do výšky 150 metrů. Sopka stará půl milionu let patří k nejaktivnějším vulkánům Evropy, se svou nadmořskou výškou 3300 metrů se také jedná o nejvyšší aktivní sopku kontinentální Evropy.

5. Cotopaxi

Cotopaxi je zaručeně nejnebezpečnější vulkán na území Ekvádoru. Nachází se jen několik desítek kilometrů od hlavního města, jehož obyvatelé museli být v pohotovosti v roce 2015, kdy vulkán vychrlil mrak popela do výšky osmi kilometrů.

6. Nyiragongo

S vulkanickou aktivitou se setkáte i na africkém kontinentu. Příkladem může být stratovulkán Nyiragongo, který se tyčí do výšky 3470 metrů nad mořem na území Demokratické republiky Kongo. Sopka ohrožuje města ve svém okolí. Například v roce 2002, kdy došlo k poslední velké erupci, byla zničena část města Goma. Město, které leží jen deset kilometrů od vulkánu, bylo lávovým proudem rozděleno na dvě části.

A tady si můžete přečíst, jaké to je, když spadnete přímo do sopky.


Komentáře

Doporučeno pro vás