fb pixel
Vyhledávání

Před 11 lety se do vesmíru vydala první turistka. Jednalo se o muslimku z Íránu

První vesmírnou turistkou se stala Íránka Anuše Ansáriová, která se jako první muslim v historii dostala dne 18. září 2006 za pomoci ruské kosmické lodi řady Sojuz do kosmu. O letu do vesmíru se však dozvěděla pouhý měsíc před odletem z důvodu vyřazení původního člena posádky Daisuke Enomota ze zdravotních důvodů. Ve vesmíru strávila téměř 11 dní.

Martin Miko
Martin Miko 19.9.2017, 11:27

První muslimka ve vesmíru

První vesmírná turistka se narodila v polovině 60. let v Teheránu. V mládí byla dokonce svědkem íránské revoluce v roce 1979. Peršanka Anuše Ansáriová byla nucena ve svých 18 letech imigrovat ze svého rodného Íránu do USA, kde se věnovala studiu elektrotechniky a informatiky na Univerzitě George Masona, poté nastoupila na univerzitu George Washingtona, kde si dodělala magisterské vzdělání. Dostat se do vesmíru a pokračovat ve svém studiu byly tehdy hlavní cíle mladé Anuše. Rozhodla se stát první Peršankou, která vesmír navštíví.

Spolu se svým manželem Hamidem a jejím švagrem, který se jmenoval Amir, se v roce 1993 rozhodli, že založí společnost Telecom Technologies, Inc. Tu o 7 let později prodali firmě Sonus Networks. Vydělané peníze se rozhodli spolu se svým švagrem investovat do nadace X-Prize, která se jako první pokoušela o první nestátní start vesmírné lodi do vesmíru. Jednalo se o částku několika milionů dolarů.

Samotný let do vesmíru byl plánován na podzim 2006. Už v březnu téhož roku se v médiích objevily informace o tom, že se Anuše plně připravuje na kosmický let Sojuzu, která poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Původně se měl její let uskutečnit až počátkem ledna 2007, avšak vzhledem k tomu, že vesmírný turista Daisuke Enomoto byl ze zdravotních důvodů vyřazen z pořadníku na zářijový let, stala se Ansáriová náhradníkem. 18. září 2006 odstartovala kosmická loď Sojuz TMA-9 do vesmíru. Součástí letu bylo provedení několika experimentů pro Evropskou kosmickou agenturu. Zjišťovali například vlivy radiace na členy posádky a změny svalové hmoty u člověka ve vesmíru. Ansáriová strávila ve vesmíru téměř 11 dní.

Vesmírná turistika se prodraží

Vesmírná turistika má poměrně dlouholetou tradici. Prvním vesmírným turistou byl americký podnikatel Dennis Tito, který se do vesmíru podíval již v roce 2001. O rok později se do kosmu dostal Jihoafričan Mark Shuttleworth. Tyto výlety byly však poměrně nákladnou záležitostí, jelikož každého z nich tato výprava stála neuvěřitelných 20 milionů dolarů, což znamená, že každá minuta Titova pobytu ve vesmíru ho stála téměř 45 tisíc korun. Pobytu ve vesmíru navíc předchází několik měsíců tvrdých příprav a tréninku.

A zde si přečtete, že se konečně dočkáme wi-fi připojení ve stanicích pražského metra.

Podobné články

Doporučujeme

Další články