fb pixel Pražský ORLOJ dnes slaví 605 let: vadní apoštolové, uražená ruka a korejská kopie – G.cz
Vyhledávání

Pražský ORLOJ dnes slaví 605 let: vadní apoštolové, uražená ruka a korejská kopie

Jistě jste si toho dnes při brouzdání internetem všimli, pokud ovšem nemáte nastaven jako výchozí prohlížeč seznam.cz, nýbrž google. ​Jaká byla historie těchto nejstarších funkčních astronomických hodin na světě? Dost divoká - i za posledních deset let.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.10.2015, 16:21

Na začátek jenom stručně ty úplně nejzákladnější věci:

- vznikl nejpozději v roce 1410 (čili teoreticky může být ještě o něco starší, hodiny na téhle věži jsou poprvé zmiňovány již o osm let dříve v roce 1402). Ale písemně doložen je až listinou datovanou 9. října 1410, proto dnes to výročí.

- je to nejikoničtější památka Prahy, a tím pádem i celého Česka.

- je to nejstarší funkční orloj, tedy astronomické hodiny na světě.

- část mechanismu, který člověk zvnějšku ovšem nevidí, je stále původní - například v tzv. ukazovacím stroji, který řídí pohyby planet, Slunce a Měsíce na velkém (astronomickém) ciferníku.

- traduje se, že jeho konstruktér, mistr Hanuš, byl po dokončení práce oslepen pražskými konšely, aby nemohl nic tak velkolepého vybudovat už v žádném jiném městě, načež se mistr Hanuš vrhnul z věže dolů.

Ale je to jen pověst: v roce 1961 se nalezly dokumenty hovořící o tom, že pražský Orloj ve skutečnosti sestrojil tehdejší královský hodinář Mikuláš z Kadaně podle výpočtů královského astrologa/noma Jana Šindela. Mistr Hanuš nebyl sice žádná neexistující postava vymyšlená Aloisem Jiráskem, žil ovšem až o pár desetiletí později. Jmenoval se Jan Růže a začal přestavovat a opravovat Orloj v roce 1490 - protože na jeho údržbu a opravy nevyzbyl za předchozích husitských jaksi čas. Byl to právě on, kdo pod něj nainstaloval smrtku.

- vůbec spousta dalších věcí, které se dnes zdají být samozřejmostí, přišla až daleko později - například apoštolové až o dvě století poté.

- orloj musel být v průběhu věků mnohokrát opravován a rekonstruován, v polovině 18. století mu dokonce hrozil zánik. Od roku 1865 až do současnosti se o něj stará stará hodinářská dynastie Heinzů.

Orloji se ale nevyhýbají peripetie ani v moderní době. Vezměme jen pár událostí z posledních let.

29. dubna 2009 vylezl brzy ráno na spodní ciferník orloje jakýsi muž - a jak tam lezl a chytl se za ochrannou síť, ulomil ruku soše hvězdáře. Přišlo se na to až v devět hodin ráno při pravidelné obhlídce, ačkoli byl čin zaznamenám kamerou městské policie, která místo nepřetržitě sleduje:

Hvězdář měl vůbec dost smůlu - o ruku přišel už jednou v roce 2007, kdy se na ní houpal opilý mladík, a pak znovu v roce 2010, kdy byla uražena hozeným odpakovým košem.

Podobné vandalské útoky nejsou žádnou výjimkou, jenže drtivá většina jich zůstala nepotrestána. V roce 2012 se však jednoho pachatele dopadnout podařilo.

24. května, opět brzy ráno, konkrétně v půl páté, se mladý americký turista vyšplhal ke spodnímu ciferníku a uzmul zde kus pískovce ze zdi. Tentokrát ale operátor kamerováho systému celou situaci sledoval a povolal hlídku městské policie, která mladíka čapla u Karlova mostu. Vymlouval se jim, že na orloji nikde nevisí žádné cedulky, že se tam nesmí lézt a odlamovat kusy kamenů - a tak si myslel, že si klidně může odnést "netradiční suvenýr".

Naposledy se pak orloj stal "terčem útoku" včera, kdy na něj v pravé poledne vylezl šestadvacetiletý Antonín Cívka z Nového Strašecí, který tam chtěl demonstrovat za lepší popozítřky a pozdravit do kamer svou babičku. Museli ho sundat hasiči.

A ještě jednou rok 2009 - den po svatém Štěpánovi, tedy hned po vánočních svátcích, 27. 12. v šest hodin večer začal orloj podle očekávání zvonit a otevřela se okénka, v nichž se střídali apoštolové, jenže tím to neskončilo - podle neočekávání orloj stále zvonil a apoštolové běhali furt dokola víc jak hodinu, než ve čtvrt na osm dorazil technik a hodinový stroj zastavil.

Byla zrovna neděle a Staromák se během pár desítek minut zaplnil lidmi, které přilákal tento neobvyklý úkaz. Jeho příčinou byla prasklá západka, součástka fungující zde už od roku 1863, která odbíjení hodin a následné apoštolské defilé nejen spouští, ale také zastavuje.

Praha v Soulu

Pražský orloj dnes naleznete už nejen v Praze, ale také v jihokorejském Soulu. Praha je mezi tamními lidmi tak oblíbená, že si jí kousek postavili ve svém hlavním městě ve čtvrti Hongde.

Mají tam Staroměstskou radnici i orloj, který se však musí večer zastavovat, protože ruší noční klid. Ale aby jinak spojili historické, tedy spíše kašírovaně historizující s užitečným, je uvnitř hospoda s názvem Castle Praha.

A pozor, to by bylo, aby orloj měla jenom Praha - má ho samozřejmě i Brno. Důkaz najdete v článku 27 věcí, které vypadají jako penis.

Podobné články

Doporučujeme

Další články