fb pixel Pražská burza se dostala mezi deset letos nejvýnosnějších burz světa, nahoru ji táhnou bankovní akcie i ČEZ – G.cz
Vyhledávání

Pražská burza se dostala mezi deset letos nejvýnosnějších burz světa, nahoru ji táhnou bankovní akcie i ČEZ

Zdroj: Autor: User:Aktron – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=726041

Podle údajů Bloombergu se pražská burza ocitla v žebříčku deseti letos nejlépe vynášejících burz na světě. Více naleznete v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 10.12.2021, 09:43

Hlavní ukazatel pražské burzy se v tomto týdnu ocitl v první světové desítce letos nejlépe zhodnocujících burz. Jen devět zemí světa vykazuje dle Bloombergu ještě vyšší dosavadní výkonnost svého primárního burzovního ukazatele než Česká republika (viz tabulka a obrázek níže). Pražské burze pomáhá k postupu do TOP 10 hlavně dramatické zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky a také nebývalý růst cen energií a emisních povolenek EU.

Hlavní index pražské burzy, PX, zhodnotil letos od 1. ledna do včerejška celkově o 43,2 procenta. V přepočtu do korun se tedy jedná o desátou nejlepší celkovou výkonnost (tedy po zahrnutí dividend) mezi všemi primárními burzovními ukazateli světa. V EU je pak na druhém místě, po estonské burze, jež letos hlásí výkonnost jen nepatrně vyšší, 43,7 procenta.

Pražské burze v globálním měřítku nadmíru svědčí fakt, že jsou v jejím primárním indexu silně zastoupeny bankovní tituly (Komerční banka, Erste Bank a Moneta) a také ČEZ. Bankovním akciím se totiž daří z důvodu zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky, které je razantní také právě z celosvětového hlediska. Vyšší úroky ČNB umožňují bankám dosahovat vyšších rozdílů mezi úroky na svých půjčkách a úroky na přijatých vkladech, tedy vyšších úrokových výnosů. Ty se pak promítají ve zvýšené ziskovosti, která tedy znamená také vyšší výnos pro akcionáře bank.

Akcie ČEZu zase rostou z rekordního vzestupu ceny emisních povolenek EU. Ty tento týden pokořily historický rekord, když předevčírem přesáhly cenovou úroveň dokonce 90 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Povolenky si musí nakupovat například uhelné či v menší míře plynové elektrárny, aby mohly elektřinu vyrábět. Zdražování povolenek tedy znamená růst cen elektřiny, a tudíž také růst ziskovosti podniků typu ČEZ.

Lidé, kteří mají své peníze v akciích pražské burzy, se tedy poměrně vhodně zajišťují proti dvěma klíčovým výzvám letošního roku: zdražujícím energiím a rostoucím úrokům.

Komu kvůli růstu úroků zdražuje hypotéka, ten se může zajistit investicí do bankovní akcie a vydělávat tak na tom samém růstu úroků. Kdo strádá kvůli rostoucím platbám za elektřinu či plyn, ten může investovat do akcií ČEZu a část těchto navýšených plateb si v podobě zhodnocování příslušných akcií a dividend „přihrát“ zpět.

Potíž je v tom, že do akcií investují spíše celkově majetnější lidé. Lidé, kteří jsou zdražujícími energiemi, příp. rostoucími úroky zasaženi nejvíce, tj. nízkopříjmoví, se skrze akciové investování pochopitelně příliš zajišťovat nemohou. Což ovšem přispívá k rozevírání příjmových nůžek a nůžek bohatství v celé společnosti.

Pořadí zemí s nejlépe vynášejícími burzami roku 2021

(výkonnost jejich primárního burzovního ukazatele v období od 1. 1. do 9. 12. 2021, včetně dividend, v přepočtu do českých korun, v procentech)

Mongolsko 124,3

Zambie 110,4

Abú Dhabí 92,9

Srí Lanka 67,7

Libanon 61,3

Ghana 51,1

Argentina 47,8

Kazachstán 46,2

Estonsko 43,7

Česko 43,2

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články