Smrt mužům!
Když v roce 1972 vydal Lou Reed své nejslavnější album Transformer, nacházela se na něm i písnička s podivným názvem Andy’s Chest, neboli Andyho hruď. Tím zmíněným Andym nebyl nikdo jiný než Reedův bývalý manažer Andy Warhol. Tomu chtěl zpěvák takto vzdát hold tím, že napsal song o té části jeho těla, kam se zaryla kulka, kterou na Warhola vystřelila radikální feministka Valerie Solanas.
Solanas měla těžké dětství, které ji poznamenalo na celý zbytek života. Poté, co ji v dětství zneužíval otec, s nímž se její matka později rozvedla, opustila v 15 letech domov a několik let se sama protloukala na ulici. Během této doby stihla ale získat vysokoškolský diplom z psychologie, a dokonce porodila dítě, jehož se ovšem okamžitě vzdala. I v konzervativních 50. letech se otevřeně hlásila ke své lesbické orientaci, která ještě posilovala její celoživotní odpor k mužům.
V polovině 60. let se přestěhovala do New Yorku, kde si „přivydělávala“ žebráním a prostitucí, zatímco ve volném čase sepisovala svůj politický manifest, radikální feministickou práci s názvem SCUM Manifesto. V tom volala po svržení společnosti a genocidě mužské populace, byť se mělo jednat o nadsázku. V té době se jí podařilo upoutat pozornost Andyho Warhola, který jí nabídl vedlejší roli v několika svých filmech.
Solanas mu v roce 1967 dala výtisk své divadelní hry Up Your Ass, pojednávající o mladé prostitutce, která nakonec zabije svého zákazníka. Požádala ho o produkování tohoto kusu. Warhol, který se již několikrát dostal do potyčky se zákonem pro své otevřeně sexuální filmy, si po přečtení textu nejprve myslel, že je Solanas nastrčeným policejním provokatérem. Hra totiž byla natolik sexuálně obscénní, že to pohoršovalo i samotného otce pop-artu. Když poté Solanas požádala Warhola, aby jí scénář vrátil, vymluvil se, že ho zřejmě ztratil.
Třetí střela poškodí plíce, játra a žaludek
Brzo poté si Solanas pořídila pistoli a vydala se do Warholova studia Factory, kde na slavného umělce celý den čekala – kolem druhé odpoledne 3. června 1968 se Warhol konečně ukázal a zatímco si něco vyřizoval v pracovně, zamířila na něj pistolí a třikrát vystřelila. První dvě střely Warhola minuly, až třetí střela zasáhla jeho tělo a poškodila mu plíce, žlučník, žaludek a játra.
Poté Valerie střelila kritika Maria Amayu do kyčle a ještě stihla zamířit svou zbraň na hlavu Warholova manažera Freda Hudgese – naštěstí se pistole zasekla a Solanas utekla z budovy. Zatímco těžce zraněný Warhol bojoval v nemocnici o život během náročné pětihodinové operace, během níž mu musí lékaři otevřít hruď a přímo masírovat srdce, Solanas se sama udala na policejní stanici. U soudu následně tvrdila, že se ji Warhol pokoušel okrást o její umělecké nápady včetně ztraceného scénáře a požadovala, aby se mohla obhajovat sama. Soudce ji poslal na vyšetření, které odhalilo, že Solanas trpěla paranoidní schizofrenií. Po krátkém pobytu v psychiatrické léčebně si odseděla tři roky ve vězení.
Po 15 minutách slávy umírá v zapomnění
Zatímco většina společnosti její čin tvrdě odsoudila, radikálně feministická hnutí Solanas oslavovala jako svou hrdinku, jež se pokusila naplnit heslo svého manifestu, tedy zabít co nejvíce mužů. Solanas se po propuštění z vězení pokoušela Warhola opakovaně kontaktovat přes telefon, a za stalkování ji následně opět uvěznili.
Zbytek svého života prožila v podstatě na ulici, kde si na drogy vydělávala prostitucí a sem tam se jí podařilo získat nějaké peníze od obdivovatelek. V roce 1988 nakonec zemřela v chudinském hotelu na zápal plic – vrátný později vylíčil, že její pokoj byl zaplněný hromadami popsaných papírů, které její matka nechala po pohřbu spálit. O ženě, jež si postřelením slavného umělce získala svých 15 minut slávy, byl v roce 1996 natočen film a v roce 2017 se jejíumu osudu věnovala jedna epizoda American Horror Story.
Atentátem na Warhola skončila zlatá éra jeho uměleckého studia Factory, kam do té doby mohl kdokoliv přijít s jakýmkoliv nápadem – budova byla od incidentu ostře sledována a samotný Warhol až do konce života trpěl panickým strachem z toho, že se pro něj Solanas vrátí. Když poté v roce 1987 po operaci žlučníku Andy zemřel, připisovali to někteří přetrvávajícím následkům střelného zranění.
A jestli vás Andy Warhol zajímá, tak tady si můžete přečíst jeho portrét včetně galerie jeho nejslavnějších děl.