fb pixel Pozor, jede vlak! Nejhorší železniční neštěstí v české historii – G.cz
Vyhledávání

Pozor, jede vlak! Nejhorší železniční neštěstí v české historii

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Před 27 lety došlo k největšímu železničnímu neštěstí v novodobé české historii. Řeč je samozřejmě o nehodě u zastávky Krouna na Chrudimsku, při níž zemřelo 19 osob a další 4 lidé utrpěli těžká zranění. Příčinou nehody byly utržené vagony, které se řítily zatáčkou po několikakilometrové jízdě z kopce. Česká historie však zná podobných nehod mnohem víc.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 21.6.2022, 11:32

Jede, jede mašinka

Tímto článkem si připomínáme ty nejhorší železniční nehody v historii naší země. Před čtvrt stoletím jsme totiž byli svědky historicky nejtragičtějšího železničního neštěstí od vzniku samostatné České republiky. Na cestě mezi Poličkou a Skutčí se osobní jednovagonový vlak střetl s nákladními vagony s kládami, z čehož se stala následně katastrofa. Při nehodě zemřelo celkem 19 osob. 18 z nich skonalo na místě a jeden až následně v nemocnici. Tato nehoda se stala jasným signálem pro zavedení traťového rádiového systému, díky kterému mohli být lidé varováni a nikomu se nemuselo nic stát. V současné době by se podle odborníků nic takového nestalo, protože se strojvedoucí mezi sebou mohou na jednokolejné trati dorozumívat.

Vlakové neštěstí u vesnice Krouna nakonec přežili jen 4 lidé. Vlakvedoucí a druhý z průvodčích nákladního vlaku se v příštím roce dočkali trestu ve výši 6,5 a 5 let odnětí svobody. Soud jim následně zakázal možnost pracovat v oboru po dobu několika let. Na místě nehody se dodnes nachází pomník, na němž jsou vytesána jména všech 19 zesnulých.

Za nejznámější železniční nehodu v české historii, která je zároveň vnímána jako dosud nejtragičtější událost v dějinách železniční dopravy na českém území, považujeme právě tu u obce Stéblová. Ta se udála 14. listopadu roku 1960 v podvečerních hodinách, přibližně 1,5 kilometru od železniční stanice, a šlo o čelní srážku dvou osobních vlaků. Po nárazu navíc vypukl obrovský požár, který vznikl střetem žhavého uhlí společně s naftou z motorového vozu. Celkem si toto neštěstí vyžádalo neuvěřitelných 118 mrtvých a dalších 110 zraněných.

V následující galerii vám připomeneme všechny zásadní železniční katastrofy, jež se udály v české historii.

Také máte nyní hned lepší pocit z jízdy autem nebo tramvají?

Podobné články

Doporučujeme

Další články