Ve středu byl zamítnut návrh na úpravu zákona č. 65/2017 Sb., kterému se nepřesně říká protikuřácký. Návrh podal poslanec Marek Benda (ODS). Chtěl, aby se zákaz kouření nevztahoval na hospody a bary s plochou do 80 metrů čtverečních, ve kterých se nepodává jídlo. Jejich provozovatelé by se mohli rozhodnout, jestli bude podnik kuřácký nebo nekuřácký.
Protikuřácký zákon v Česku platí od loňského května, tedy ani ne rok. Útoky na něj se daly čekat. Kromě Bendova návrhu to teď v březnu byla i petice, požadující, aby majitelé hospod, barů a pivnic v místnostech, kde se hosté nestravují, mohli vyčlenit místo pro kuřáky a ti tak nemuseli chodit kouřit ven. Petici podepsalo skoro 70 000 závisláků, kteří argumentují, že protikuřácký zákon prý nepřípustně zasahuje do svobody občanů. To je absurdní nesmysl. Do svobody občanů totiž naopak nepřípustně zasahuje každý, kdo jim smrdí pod nos. Podívejte se na tohle děsivé video:
„Zaniklo poslední možné místo kuřáka dát si cigárko a pivečko,“ tvrdil iniciátor petice Jiří Míka z Berouna. Další nesmysl. Nikotinoví feťáci si přece mohou u piva svobodně bánit doma. Mají na výběr – chodit do nekuřáckých hospod není povinné. Copak je někdo nutí, aby vysedávali v místech, kde se díky absťáku necítí dobře? Pokud mi zákaz kouření v hospodě vadí, tak tam prostě nelezu,ne?
Celá smažkovská argumentace je naprosto zcestná. Ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) třeba tvrdila, že by uvolnění zákona pomohlo společenskému životu v malých obcích. Takže na vesnicích všechno stojí a padá s vypalováním zobáků? Malé hospody zavírají jen proto, že do nich už nepřijde pár smrdutých strejců, kteří se neobejdou bez čvaňháka?
Moje zkušenosti z podkrkonošské vesnice, kde žiju, jsou přesně opačné. Obec ve své hospodě zakázala kouření už před pár lety. Pár dědků sice odpadlo, ale nahradilo je mnohem víc mladých lidí, kteří dřív do zakouřené putyky nechodili. Je to totiž i generační záležitost. Kuřáci jsou něco jako dinosauři. Většinou jsou to muži padesát a výš se základním vzděláním a nižším příjmem nebo často i na podpoře. Mladší, vzdělanější a bohatší lidé kouří jen zřídka. Tady je příklad jednoho starého hlupáka:
Předkladatelé zákona argumentovali tím, že lidé chodí kouřit před restaurace, kde obtěžují kouřem a hlukem obyvatele okolních domů a bytů. Na to je ale snadné řešení: po desáté večer volat policii. Křiklouny vychová pár pokut. Ale i další argumenty tabakistů jsou doslova směšné. Že prý jde o “sociální inženýrství”, respektive “bolševické plánování našich životů”. Pak je ale “bolševická” nejen celá Evropa, ale třeba i Indie, kde je od roku 2008 kouření zakázáno nejen v hospodách, ale i na ulicích a v dalších veřejných prostorech.
Zákaz kouření prý omezuje svobodu podnikání. Hospoda je totiž údajně soukromý prostor a mělo by proto být jen na hostinském, jestli v ní kouření povolí, nebo zakáže. Omyl, hospoda není soukromý prostor (v tom se liší třeba od bytu), ale prostor veřejně přístupný. Hostinský vás nemůže vyhodit jen proto, že se mu nelíbíte. Musí vás obsloužit, samozřejmě pokud mu třeba nedlužíte peníze nebo se neperete.
„Svobodu podnikání” stát omezuje třeba i tím, že si hospodský nemůže vybrat, jak bude mít zapojenou elektroinstalaci. Musí to být podle norem. Hostinský se vám nemůže „svobodně” vykálet do guláše, nemůže vám „svobodně” pouštět dětské porno, nemůže „svobodně” prodávat heroin… To všechno nám přijde normální a vůbec by nás nenapadlo o tom diskutovat. A zákaz kouření je najednou útokem na podnikatelskou svobodu?
Nejbizarnější ale je, že se svobodou zaklíná právě poslanec Marek Benda. Na jaře 2009 prosadil novelu trestního zákona č. 52, známou jako „náhubkový zákon“. Platit začala příznačně 1. dubna, tedy na apríla. Šlo o největší omezování svobody slova a zveřejňování informací od pádu komunismu. Bendův „náhubkový zákon“ pod hrozbou pětiletého vězení a pětimilionové pokuty zakazoval zveřejňování policejních odposlechů – a to i v případě, že se týkaly trestné činnosti politiků, státních úředníků a dalších „osob veřejného zájmu“. Přiblížení Česka Bělorusku, Kubě nebo Severní Koreji kritizovala i Evropská unie. Senát v červnu 2011 Bendův bizarní výplod naštěstí změkčil.
Až tedy Marka Bendu někde potkáte, hezky zpříma a do očí mu řekněte: „Pane poslanče, jste totální pokrytec. Tragédie 18 000 lidí, kteří v Česku každý rok zemřou na následky kouření, padá i na vás. Hanba vám, Bendo, styďte se!“
A tady si přečtěte šest typů, jak začít správně kouřit.