Posluchači zkoušky sirén, pozor! Ta říjnová je speciální, výjimečně se rozezní i Temelín – G.cz
Vyhledávání

Posluchači zkoušky sirén, pozor! Ta říjnová je speciální, výjimečně se rozezní i Temelín

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Je tu první středa v měsíci a spolu s ní pravidelná zkouška sirén. Ta říjnová má ale punc výjimečnosti, a to díky jaderné elektrárně Temelín, jejíž sirény se dnes ke zkoušce také připojí. Bude je možné slyšet nejen v areálu elektrárny, ale i v jejím okolí. A navíc to bude extra nálož; sirény budou zpívat zhruba čtvrt hodiny.

Václav Roman
Václav Roman 3.10.2018, 09:44

Bez zkoušek to prostě nejde

Členové facebookové skupiny Posluchači pravidelné zkoušky sirén, dnes budete mít pré. Výjimečná zkouška v jaderné elektrárně Temelín odstartuje, jak už jsou obyvatelé ČR naučeni, přesně s úderem poledne. Test bude sestávat celkem ze 4 fází, přičemž první dvě budou probíhat v závodním rozhlase a třetí i čtvrtá pak v celém areálu. Starostové okolních obcí byli informování, že právě areálové zkoušky by mohly být hodně hlasité a tedy krásně slyšitelné.!

Normální zkouška sirén trvá 140 sekund, po takto dlouhou dobu zní nekolísavý zkušební tón. Celé to bývá zakončeno hláškou z tlampačů: „Právě proběhla zkouška sirén.“ Někdy bývají připojovány i cizojazyčné verze informace o probíhající zkoušce sirén. V jaderné elektrárně se dnes tento tón rozezní celkem čtyřikrát. Proto bude zkouška probíhat bezmála 15 minut.

Spásná siréna

Podívejme se ale na sirény jako takové. Tato zařízení slouží všeobecně k varování obyvatelstva v případě různých katastrof, v době války jsou pak důležitá pro vyhlašování leteckých útoků. O provoz sirén se stará Hasičský záchranný sbor ČR. Ne všude se však spouští signál v pravé poledne, výjimkou je Olomouc, kde před sirénami má přednost odbíjení poledne na olomouckém orloji. Zkouška tak začíná o deset minut později.

Zkouška sirén nicméně nepatří jen do naší „kultury“, pokud cestujete, tak jste se s něčím podobným jistě setkali i za hranicemi naší země. Před vycestováním je dobré nejen se pojistit, vyměnit peníze a nastavit na emailu automatickou odpověď. Také je dobré si zjistit, kdy v dané lokalitě toto testování probíhá, ať pak nevypadáte jako trouba, když se začnete po rozeznění signálu vrhat pod stůl. Což by vám bylo pravděpodobně stejně k ničemu.

Například na Slovensku je pro pravidelnou zkoušku sirén vyčleněn každý druhý pátek v měsíci. Ne celý, jen dvě minuty po poledni. V Norsku nejsou tak důkladní, provozuschopnost se zde testuje jen dvakrát ročně. Konkrétně v poledne druhou středu v lednu a červnu. Na opačné straně stojí Rakousko, kde se sirény rozeznívají každé sobotní poledne, ovšem jen na 15 sekund. Každou první sobotu v říjnu probíhá však zkouška speciální, kdy se po sobě vystřídají všechny možnosti a úrovně poplachů. První říjnová sobota je před námi, takže pokud nebudete mít o víkendu co dělat, můžete si to jet poslechnout. V zemi vycházejícího slunce si pravidla určují jednotlivé prefektury a města, obdobně je tomu i v Německu. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.

Zde si přečtěte o tom, proč letos nebude žádná Nobelovka za literaturu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu