fb pixel Nejlepší album všech dob? Beatles vydali Sgt. Peppera jako důkaz své hudební dospělosti, jeho revoluční kvality uchvátily celý svět – G.cz
Vyhledávání

Nejlepší album všech dob? Beatles vydali Sgt. Peppera jako důkaz své hudební dospělosti, jeho revoluční kvality uchvátily celý svět

Zdroj: WCFL/Chicago Federation of Labor - Fab Four FAQ WCFL Radio/Chicago, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55464136

Dne 1. června roku 1967 vydala britská kapela Beatles své osmé studiové album s názvem Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, čímž odstartovala své vrcholně produktivní studiové období. Album je považováno za nejlepší desku v dějinách rock and rollu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.6.2024, 09:29

Sgt. Pepper

Okamžitá reakce Boba Dylana na nedávno dokončené album, které si Paul McCartney na jaře 1967 přinesl do svého londýnského hotelového pokoje k rychlému poslechu, možná nezní jako nejpromyšlenější analýza, kterou kdy hudebník nabídl, ale přesto uhodila hřebíček na hlavičku. „Už to chápu,“ řekl Dylan Paulovi, když poprvé uslyšel album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, „už nechceš být roztomilý.“ A tak se stalo.

Časem začalo být osmé studiové album Beatles mnohými považováno za nejlepší v dějinách rock and rollu a oceány inkoustu byly prolity při vychvalování a analyzování jeho revolučních kvalit. Bob Dylan však okamžitě pochopil jeho význam pro samotné Beatles, kteří s vydáním alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1. června 1967 udělali zásadní obrat ve své kariéře.

Dospělost Beatles

Kritik Kenneth Tynan v roce 1967 v londýnských Timesech označil vydání Sgt. Peppera za „rozhodující okamžik v dějinách západní civilizace“, o 30 let později ho však Paul McCartney označil za rozhodující okamžik osobnějšího rázu.

„Nebyli jsme kluci, byli jsme muži,“ tak shrnul myšlení Beatles, kteří se vzdali živého vystupování a začali se definovat čistě jako studiová kapela. „Všechny ty klučičí věci, všechno to ječení, už jsme to nechtěli,“ řekl McCartney. „Teď už v tom bylo něco víc.“ S albem Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Beatles oznámili svůj záměr být vnímáni „spíše jako umělci než jen jako interpreti“.

První koncepční album

Sgt. Pepper je často označován jako první „koncepční album“ a jako inspirace pro další velké popové hvězdy 60. let, od Stones a Beach Boys po Stevieho Wondera a Marvina Gaye, kteří v jeho následování dosáhly nových výšin kreativity.

Pro samotné Beatles znamenal rok 1967 nejen nový tvůrčí vrchol, ale také začátek tříletého období, během něhož skupina nahrála a vydala ohromujících pět studiových alb, včetně dvojalba The Beatles, známého také jako „Bílé album“, z roku 1968 a Abbey Road z roku 1969, která se umístila na předních příčkách v žebříčku nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone. V první patnáctce tohoto seznamu jsou také Rubber Soul (1965) na 5. místě, Revolver (1966) na 3. místě a zmiňovaný Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, který ovládl 1. místo.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články