Popularitou účty nezaplatí: Streamovací platforma Netflix dluží přes 20 miliard dolarů

Obrázek uživatele Martin Miko
03.8.2017, 08:08

Když Netflix na konci 90. let začínal jako poskytovatel filmů na DVD, které v rámci USA posílal svým zákazníkům poštou, nikoho tehdy nenapadlo, že se o 20 let později transformuje v jednu z největších platforem na tvorbu těch nejpopulárnějších seriálů a bude točit a produkovat i vlastní filmy. Vzhledem k čím dál větším investicím a neustále se zvyšující nákladné výrobě vlastního obsahu se společnost dostala do dluhu, který činí přes 20 miliard dolarů. Investoři firmy se však o své finance nebojí.

Kvalitní obsah se prodraží

Během své dvacetileté existence dokázal Netflix přilákat neuvěřitelných 104 milionů platících zákazníků. Zajímavé je, že 25 % ze všech zákazníků získal Netflix minulý rok. Za vším pravděpodobně stojí obrovský nárůst seriálové, ale i filmové tvorby z vlastní produkce. To samozřejmě není zadarmo a naopak natáčení stojí obrovské množství financí. Dle informací Los Angeles Times dluží tato streamovací platforma neuvěřitelných 20,54 miliard dolarů tedy v přepočtu zhruba 451 miliard korun.

Společnost Netflix očekává, že letos vynaloží na tvorbu vlastního obsahu dalších 6 miliard dolarů, přičemž běžné provozní náklady na licenční poplatky a další výlohy spolykají další neurčitou sumu peněz v řádech minimálně statisíců dolarů. Investoři se však zdají býti spokojeni se současným finančním plánem společnosti a navzdory enormnímu zadlužení neprojevují jakékoliv známky znepokojení. Netflix se totiž zadlužil právě z důvodu investic, což se v krátkodobém horizontu stálo přínosné, jelikož získal téměř 30 milionů nových předplatitelů. I do budoucna by se měla situace investorům zúročit, jelikož popularita Netflixu stoupá a stoupat budou i zisky. Nevadí, že část jich bude použita na umoření dluhů. Původní tvorba Netflixu čítající přes 50 originálních seriálů a filmů byla navíc nominována na více než 91 cen Emmy.

S investicemi se počítá i v příštích letech. V plánech Netflixu je vytvořit obří databázi filmů a seriálů, která bude obsahovat z více než 50 % původní tvorbu této streamovací platformy. Analytici však varují, že tento cíl bude stát nejen spoustu úsilí, ale i času a peněz. Se zvyšující kvalitou obsahu se spekuluje i o možném zdražování měsíčních poplatků, což by Netflixu mohlo obrovsky pomoct. Těžko ale říct, zda to některé uživatele neodradí. Za kvalitu se ale bohužel platí.

Konkurence je veliká, ale Netflix má esa v rukávu

Cílem Netflixu je udržet se na první příčce mezi streamovacími službami. Na trhu jsou totiž ještě další hráči jako Amazon, HBO Go nebo Hulu. Proto Netflix investuje tolik do původního obsahu a neuvěřitelně drahých projektů, což je logické, avšak návratnost je pro firmu zatím v nedohlednu.

Na letošní a příští rok má Netflix v plánu hned několik trháků, které bude konkurence těžko překonávat. Kromě druhé série hororového retro seriálu Stanger Things se fanoušci mohou těšit na sci-fi film Bright s Willem Smithem, kriminálku Mindhunter od režiséra Davida Finchera, mysteriózní horor Death Note, superhrdinský seriál od Marvelu The Defenders nebo dlouho očekávaný seriál Star Trek.

A zde je 8 nejzásadnějších trailerů z letošního festivalu Comic-Con.


Komentáře