fb pixel
Vyhledávání

Poprvé s nulou: Státní dluh USA dosáhl hodnoty 0 dolarů poprvé v roce 1835, což odstartovalo jednu z nejhorších finančních krizí

Zdroj: Zachariah Downing, published by Henry R. Robinson, 1833 - Library of Congress, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123746978

8. ledna roku 1835 prezident Andrew Jackson dosáhl svého stanoveného cíle, kterým bylo úplné splacení státního dluhu Spojených států. Bylo to poprvé v historii USA, kdy se státní dluh zastavil na nule, což odstartovalo jednu z nejhorších finančních krizí v americké historii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 7.1.2024, 09:21

Zadlužit se či nezadlužit se?

Odstranění státního dluhu bylo pro Jacksona osobní záležitostí a zároveň vyvrcholením politického projektu starého jako národ sám. Již od dob revoluce se američtí politici přeli o to, zda je rozumné, aby se národ zadlužoval.

Po získání nezávislosti souhlasila federální vláda s převzetím válečných dluhů jednotlivých států v rámci sjednocení bývalých kolonií. Federalisté, zastánci silnější centrální vlády, založili národní banku a tvrdili, že dluh může být užitečným způsobem, jak podpořit ekonomiku nové země.

Černá magie

Jejich odpůrci, především Thomas Jefferson, se domnívali, že tato politika zvýhodňuje elity severovýchodu na úkor venkovských Američanů, a považovali dluh za zdroj národní ostudy. Jackson, populista, jehož Demokratická strana vznikla z Jeffersonovy Demokraticko-republikánské strany, měl osobní odpor k dluhům, který pramenil z obchodu s pozemky. Ten se mu v době, kdy byl spekulantem, nevydařil.

V kampani za znovuzvolení v roce 1832 Jackson vetoval znovuzřízení národní banky a dluh označil za „morální selhání“ a „černou magii“. Jackson během svého působení vetoval řadu zákonů o výdajích, čímž ukončil projekty, které by rozšířily celostátní infrastrukturu. Dluh dále splácel prodejem obrovského množství státní půdy na Západě a v roce 1835 se mu podařilo dluh zcela vyrovnat.

Cesta ke zkáze

Jacksonův triumf v sobě skrýval zárodky zkázy ekonomiky. Rozprodej federální půdy vedl k realitní bublině a zničení národní banky vedlo k neuváženému utrácení a půjčování. V kombinaci s dalšími prvky Jacksonovy fiskální politiky a poklesem zahraničních ekonomik vedly tyto problémy k panice v roce 1837. Vybírání peněz z bank a následná deprese přivedly americkou ekonomiku do krize a donutily federální vládu začít si opět půjčovat.

Od té doby jsou Spojené státy zadlužené. Dluh prudce vzrostl během občanské války, ale do začátku 20. století byl téměř splacen. Opět se zvětšil s příchodem první světové války. Řada prezidentů a politiků dluh odsoudila, a dokonce se zavázala, že ho odstraní, přičemž konzervativci a libertariáni často opakovali Jacksonovu myšlenku. Nicméně vzhledem k tomu, že dluh nyní přesahuje 34 bilionů dolarů, je nepravděpodobné, že by se v dohledné době opakovaly události z roku 1835.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články