Popraveni ruským režimem: Kritik Kremlu Boris Němcov nebyl zdaleka jediný – G.cz
Vyhledávání

Popraveni ruským režimem: Kritik Kremlu Boris Němcov nebyl zdaleka jediný

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Na světě je jen málo nebezpečnějších věcí, než být kritikem Kremlu v Rusku. Jsou tomu přesně čtyři roky, co byl v centru Moskvy neznámým střelcem zavražděn Boris Němcov, který otevřeně vystupoval proti Vladimiru Putinovi. Moc dobře si uvědomoval, že zašel příliš daleko, v jednom interview dokonce vyjádřil své obavy, že jej ruský prezident nechá zabít. A tak se také o pár dní později stalo. V Rusku ale neumírají jen politici, aktivisté a právníci, ale také tamní novináři.

Václav Roman
Václav Roman 27.2.2019, 13:42

Putina není radno kritizovat

Lidé v Moskvě si připomněli památku opozičního politika Borise Němcova, od jehož vraždy uplynuly 4 roky. Nepřipomínali však jen tohoto nejznámějšího kritika prezidenta Vladimira Putina, ale i další mrtvé. Zejména novináře. V hlavním městě Ruska se mělo sejít téměř 11 tisíc lidí, kteří pochodovali proti Putinovi. Dožadovali se svobody a demokracie v Rusku.

Převládá totiž názor, že za smrt Němcova může Putin. Opoziční politik byl zavražděn nedaleko Kremlu. A čím si nejspíš podepsal svůj ortel? V té době se zabýval velice ožehavým tématem - úlohou Ruska v krvavém konfliktu na Ukrajině. Vrah byl sice později dopaden a odsouzen k dlouhému žaláři (20 let), stejně tak jeho čtyři komplici (tresty od 11 do 19 let), Němcovovi příznivci a spolupracovníci se však domnívají, že vyšetřování bylo zmanipulované a dožadují se hledání skutečného objednatele vraždy.

A jsou tu i další kritici, kteří byli za podivných okolností zabiti - Anna Politkovská je pravděpodobně nejznámější zavražděnou ruskou novinářkou. Ve svých článcích se nebála tvrdě kritizovat špatné poměry na nejvyšších místech a opřela se i do korupce na vládní úrovni. Nebyly jí cizí ani témata napojení ruských tajných služeb na čečenské islamistické skupiny. V zahraničí byla hodně oceňovaná, doma jí však bylo vyhrožováno odstraněním. V roce 2004 se ji pokusili otrávit, tehdy z toho ještě vyvázala. Tragický pro ni byl až 7. říjen 2006, kdy byla zastřelena ve výtahu.

A tam bohužel smutný výčet nekončí. V roce 2009 zavraždil maskovaný zabiják advokáta Stanislava Markelova, který kromě toho, že nahlas kritizoval ruskou armádu a soudnictví, spolupracoval kdysi s novinářkou Politkovskou. Vražedná kombinace. Spolu s ním byla zabita Anastasija Baburovová, která psala pro opoziční list Novaja Gazeta. Markelov a Baaburovová – pro někoho to byly dvě mouchy jednou ranou.

V následující galerii se můžete podívat na další zavražděné, které má pravděpodobně na svědomí ruský režim:

A zde se můžete podívat do hanojského hotelu, kde si dali dostaveníčko Kim s Trumpem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články