fb pixel Poprask kolem zveřejnění platů moderátorů BBC je zbytečný, kvalitní lidé se musí zaplatit – G.cz
Vyhledávání

Poprask kolem zveřejnění platů moderátorů BBC je zbytečný, kvalitní lidé se musí zaplatit

Zdroj: Profimedia.cz

Britská televize BBC, která je placena z veřejných financí, byla donucena vládou zveřejnit platy a jména všech svých nejlépe placených moderátorů a celebrit. V seznamu se objevila jen třetina žen, které jsou navíc placeny hůře než muži. Jak by asi vypadal žebříček nejlépe placených zaměstnanců České televize? Naši veřejnost by pravděpodobně zajímalo, kolik bere například Michaela Jílková za diskuzní pořad Máte slovo nebo moderátor Václav Moravec za jeden díl svého politického pořadu.

Martin Miko
Martin Miko 20.7.2017, 10:06

96 lidí z BBC bere víc než předsedové vlády

Dle zveřejněného seznamu vyplývá, že téměř sto zaměstnanců státní televize BBC pobírá roční plat, který je větší než 150 000 liber, což je v přepočtu téměř 4 a půl milionu korun českých. Vydělávají tak více než premiéři. To však není nic neobvyklého, když si vše přepočteme na české poměry, kde moderátoři Leoš Mareš nebo Libor Bouček vydělají za dva odmoderované večery na firemní akci či plese více než český prezident a předseda vlády dohromady za měsíc. Samozřejmě že je rozdíl mezi vejnoprávními a komerčními moderátory, ovšem Česká televize platy svých moderátorů a celebrit nezveřejňuje, proto se můžeme pouze domnívat a dedukovat.

Zveřejňování honorářů není běžná praxe, ačkoli v případě veřejnoprávní televize je zcela na místě vědět, za co lidé platí poplatky. Britská BBC byla k tomuto kroku donucena konzervativní vládou. Informace byly zveřejněny na webu v rozdělených pásmech po 50 000 librách ročně.

Nejvíce vydělává Chris Evans

Nejlépe placeným člověkem z celé BBC je populární bulvární moderátor Chris Evans, který vydělává neuvěřitelných 66 milionů korun ročně. Vysoké platy nejsou výjimkou ani u dalších moderátorů jako je John Humphrys, který pobírá v přepočtu více než 18 milionů korun. Vysoké platy dostávají především výrazné tváře, které jsou vidět i mimo televizi BBC. Jedná se o modetory televizních zpráv nebo baviče a komiky.

Nejlépe placenou ženou byla moderátorka Claudia Winklemanová, která vydělala ročně kolem půl milionu liber, což je v podstatě čtvrtina výplaty Chrise Evanse. Jedním z důvodů zveřejnění platů BBC byl závazek s vládou. Dle agentury Reuters generální ředitel Hall prohlásil, že do roku 2020 bude v BBC stejný podíl žen a mužů a všichni budou stejně placení.

Zbytečná panika

Kolem kauzy s vysokými platy hlavních tváří BBC je zbytečný poprask. Jejich platy rozhodně nebudou výplodem fantazie vedení televize, nýbrž snahou konkurovat ve výplatách moderátorů v komerčních televizích, které budou pravděpodobně ještě vyšší. Veřejnoprávní televize jako BBC potřebuje kvalitní lidi, a ty je potřeba zaplatit.

A zde je článek o sázkových kancelářích, které více věří Drahošovi než Zemanovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články