Gott, Lennon a Ono
V roce 1971 došlo v Londýně v kanceláři nahrávací společnosti Apple Records k setkání mezi Johnem Lennonem (přítomna byla i Yoko Ono) a českým zpěvákem Karlem Gottem, který byl v rámci vystoupení a jednání na návštěvě Spojeného království. Během tohoto setkání nadhodil Gott možnost vystoupení Johna Lennona s jeho skupinou Plastic Ono Band v Praze. Lennonovi se myšlenka zalíbila a jeho jedinou podmínkou bylo, že se bude jednat o charitativní koncert. Karel Gott tvrdil, že mu Lennon řekl, že: „Já už ani přesně nevím, kolik mám peněz, další nepotřebuju. Každou vteřinu někde hrajou moje písničky, nebo se prodává naše muzika.“
Gott následně Lennonovi naznačil situaci kolem populární hudby v Československu: „Popisoval jsem mu, jak se tady nic nesmí, jak je tu normalizace, nesmí se říkat slovo pop-music a jiné anglické výrazy, zpěváci musejí být ostříhaní nakrátko a tak. Vrtěl hlavou, koukal na mě nevěřícně a pořád opakoval: ,It's strange'.“
Gott uvažoval nad možností věnovat případný výdělek koncertu SOS vesničkám – jednalo se o zařízení zajišťující náhradní rodičovskou péči dětem bez rodin, které nemohou být adoptovány. S touto myšlenkou tedy přišel na ministerstvo kultury, odkud byl dle svých slov vyhnán – bylo mu řečeno, že Československo o pomoc „nějakého anglického zpěváka“ nestojí, a že to vypadá, že se o to stát není schopen postarat sám. Koncert se tedy neuskutečnil.
Pražany navštívil až Paul McCartney
I přesto, že se koncert neuskutečnil, zmínka o něm se dostala do československého tisku – zřejmě se ještě nevědělo o jeho zrušení. V textu se dokonce píše i o tom, že zaměstnanci Pragokoncertu již napsali Johnu Lennonovi. Text je zakončen větou: „A tak věříme, že do Prahy on (John Lennon), Yoko Ono i Plastic Ono Band skutečně přijedou.“ Místo toho si musela Praha na vystoupení jednoho z Brouků počkat dalších 33 let, než v Kolbence zahrál Paul McCartney.
A tady si přečtěte, jak Ringo Starr opustil na dva týdny Beatles.