fb pixel Politická korektnost zabíjí humor. Legenda z Monty Python kvůli ní končí s přednáškami na univerzitách – G.cz
Vyhledávání

Politická korektnost zabíjí humor. Legenda z Monty Python kvůli ní končí s přednáškami na univerzitách

Než aby musel poslouchat nesmyslná osočování politicky korektních studentů, raději Cleese přednášek na univerzitách sám zanechal.
Zdroj: twitter.com

Smysl pro humor a schopnost dělat si legraci i z vážných věcí je jednou z vlastností, které odlišují člověka od ostatních živých tvorů. Mnoho lidí věří, že zábava by neměla mít žádné hranice, nicméně najdou se i tací, kteří zastávají úplně opačný názor. Mezi ně patří i horliví bojovníci za politickou korektnost, kteří v každém vtípku hned hledají něco, co jim přijde závadné a proti čemu by se mohli vymezit. Proti omezování humoru a satiry politickou korektností se vymezuje i britský komik John Cleese, známý z legendární skupiny Monty Python. Ten kvůli ní ukončil své přednášky na vysokých školách.

Jan Palička
Jan Palička 21.4.2017, 10:50

Máte smysl pro humor a rádi se občas od srdce zasmějete i něčemu, co vlastně vůbec není směšné? Schopnost dělat si legraci i z nevhodných a vážných věcí je něco, čím jiný živý tvor než člověk nedisponuje. Existují ale i lidé, kteří by humor nejraději zakázali i lidem.

V posledních letech se rozmáhá volání po politické korektnosti. Pod falešnou rouškou liberalismu by politicky korektní aktivisté nejraději diktovali všem, co si mají myslet a čemu se mohou smát. Jakýkoliv pokus o vtip na citlivé téma je okamžitě prohlášen za urážlivý a nekorektní a autor vtipu je za něj pranýřován. Toho mají dost i mnozí komici.

John Cleese patří k nejpopulárnějším britským komikům všech dob. Jako jeden z členů legendárních Monty Python rozesmívá už několikátou generaci diváků nejen v Británii, ale po celém světě. Zároveň je ale i úspěšným podnikatelem a producentem, díky čemuž byl vítaným hostem na mnoha univerzitních přednáškách, kde cenné zkušenosti z byznysu okořeňoval svým typickým humorem. S tím je ale teď konec.

V jednom z rozhovorů se Cleese přiznal, že se sám rozhodl s přednáškami skončit. Jako důvod uvedl právě rozmáhající se politickou korektnost mezi studenty. Přiznal, že několikrát byl již varován, ať na školu nejezdí, protože jeho vtipy některé studenty uráží a traumatizují. Sedmasedmdesátiletý Cleese, který se celý život svým černým a suchým humorem pohyboval na hraně, tak raději s přednášením na univerzitách skončil, než aby na stará kolena musel od studentů musel poslouchat, že je rasista, sexista a bůh ví co ještě.

Politická korektnost se vymkla kontrole. Začalo to jako dobrá věc na ochranu těch, kteří se nemohou sami bránit, ale dnes je to jen o tom, že určití lidé hledají na všem co řeknete něco závadného. Už si nemůžete dělat legraci z nikoho a ničeho. A to popírá samotný smysl humoru a satiry, které mají být jízlivé a kritické,“ okomentoval dnešní humoru nepřející politicky korektní dobu Cleese.

TADY se můžete pobavit nekorektním humorem, než vám to někdo zakáže.

Podobné články

Doporučujeme

Další články