Policejní provokace jim dala nálepku anarchistů, co chtěli zapálit vojenský vlak. Teď se "první čeští teroristé" soudí o 7 milionů korun – G.cz
Vyhledávání

Policejní provokace jim dala nálepku anarchistů, co chtěli zapálit vojenský vlak. Teď se "první čeští teroristé" soudí o 7 milionů korun

Když se řekne český terorista, každého z nás napadne příznivec SPD Jaromír Balda, který pro veřejné blaho nás všech kácel stromy pod rozjeté vlaky. V roce 2015 se ale měl údajně odehrát rovněž teroristický útok, který měli vykonat Petr Sova a Martin Ignačák. Podle obžaloby chtěli zápalnými lahvemi zničit vlak, který převážel vojenský materiál. Jenže...

Martin Miko
Martin Miko 26.7.2019, 10:56

Z terorismu se stala policejní provokace

Z kauzy levicových extrémistů, kteří se podle státního zástupce pokusili naplánovat teroristický útok na vlak, se nakonec vyklubala story nevinných lidí, kteří byli neprávem zadržování ve vazbě. Sova v ní přebýval 8 měsíců a Ignačák 15. Od jejich zatčení utekly už 4 roky a podle zjištění deníku Aktuálně.cz se ukázalo, že nyní oba muži vedou spor se státem a žádají po něm kvůli újmě a zátěži, kterou způsobilo trestní stíhání, celkem 7 milionů korun. V minulosti však od státu kompenzaci ve výši několika set tisíc korun dostali. Jak to tehdy vůbec bylo?

Na jaře 2015 se skupina anarchistů měla pokusit zápalnými lahvemi zničit vlak, který převážel vojenský inventář včetně munice. Plánovaný útok měl proběhnout v Praze u tunelu mezi Braníkem a Malou Chuchlí, jenže k němu nedošlo, protože se policii podařilo infiltrovat do skupiny a na základě pochybných okolností policie údajné aktéry zatkla. Podle Sovy a Ignačáka byl však celý proces absurdní a hlavně vyprovokovaný tajnými policejními agenty, který nakupovali materiál pro výrobu zápalných lahví a přemlouvali skupinu k násilnému útoku. Dokonce pro skupinu vybírali i místo, odkud zaútočit. Jednalo se tedy o záměrnou policejní provokaci.

Když se tyto skutečnosti prokázaly u soudu, byli nakonec oba obžalovaní pracomocně zproštěni viny. Původně to vypadalo na první české teroristy v historii naší země, jenže se nakonec ukázalo, že policie v utajení byla mnohem víc aktivnější než měla. Po třech letech u soudu nakonec oba muži dospěli k závěru, že vzhledem k okolnostem, by si zasloužili nějaké to odškodné.

Sova nyní žádá po ministerstvu spravedlnosti sumu ve výši téměř 2,5 milionů korun a Ignačák chce dokonce 4,2 miliony korun. Oba muži navíc dostali v médiích nálepku teroristů, což je i jeden z důvodů, proč žádají tak vysokou částku, i když předtím získali kompenzaci za neoprávněný pobyt ve vazbě.

Sova i Ignačák byli letos v dubnu u soudu kvůli další kauze. Jednalo se o žhářské útoky na policejní vozidkla, kterých se měl pustit člen anarchistické skupiny Lukáš Borl. Podle všeho mají být v této kauze zapleteni i oba údajní teroristé. Kolem obžaloby opět koluje legenda, že se jedná o další pokus policie dostat anarchisty do vězení. O všem opět rozhodnou soudy.

Jediným našim teroristou tak zůstává pan Jaromír Balda, který se díky manipulující kampani SPD, rozhodl kácet stromy pod rozjeté vlaky.

A zde vás zajisté překvapí příběh české rodinky, která vyrazila k moři, jenže cestou zpět uvízla na 3 dny na dálnici.

Podobné články

Doporučujeme

Další články