fb pixel Policajtská logika: čmárat arabsky po sochách se smí, dělat si legraci z politiků se nesmí – G.cz
Vyhledávání

Policajtská logika: čmárat arabsky po sochách se smí, dělat si legraci z politiků se nesmí

Ivan Brezina
Ivan Brezina 8.9.2017, 07:56

Jakýsi cizinec počmáral podstavec sochy svatého Františka na Karlově mostě zelenými klikyháky v arabštině. Těsně po činu ho dopadla policejní hlídka a začalo vyšetřování. U pachatele se našla zelená fixa a on se přiznal. Až sem by to byl jeden z mnoha banálních případů vandalismu, za který by měla následovat vysoká pokuta, případně až rok za mřížemi. Jenže to dopadlo úplně jinak.

Od příměru ‚vandal‘ bych se odprostil,“ vysvětlil mluvčí České policie Tomáš Hulan. „Nápis, který muž fixou vytvořil, byl totiž překladem českého názvu sochy na desce do arabštiny. Muž vysvětlil, že to nemyslel jakkoli zle. Jednalo se o službu arabsky hovořícím turistům, aby i oni mohli vědět, co na desce je a o jakou sochu se jedná. Muž nechtěl sochu znehodnotit nebo poškodit. Nešlo o žádnou klukovinu, ale v dobrém slova smyslu učinil touto formou překlad nápisu na desce do arabštiny pro jiné arabské turisty, pokud by to nebyli schopni přeložit a rozluštit…

Jak bude cizinec potřestán zatím nevíme. Víme ale, že česká policie v rámci politické korektnosti leze arabsky mluvícím cizincům doslova do zadku a že navádí k trestnému činu poškozování cizí věci. Chcete se sprejersky vyřádit? Na pražské Národní divadlo nastříkejte nápis „المسرح الوطني“, a až vás chytnou, řekněte, že jste prostě jen překladatelé do arabštiny.

Logika: „Ale já jsem to myslel dobře…“ se dá použít i v řadě jiných případů. Zabíjejte psy (mohli by někoho kousnout), zapalujte domy (mohly by začít hořet), rozbíjejte auta (mohla by nabourat)… Prostě dělejte cokoli, co vy sami pokládáte za dobré, i když je to zlé, škodlivé a trestné. Pražská policie vás z toho vyseká.

Bizarnost výroku policejního mluvčího asi nejvíc vynikne při srovnání kauzy počmárané sochy se známým případem Romana Smetany z Olomouce. Bývalý řidič před volbami v roce 2010 na volebních plakátech přimalovával politikům tykadla. Na Wikipedii se dočteme: „Soudkyně Markéta Langerová (shodou okolností manželka Ivana Langera, jemuž byla vedle ostatních na plakátu přimalována tykadla) jej odsoudila za přečin poškození cizí věci ke 100 hodinám obecně prospěšných prací a rovněž mu uložila zaplatit 15 667 Kč jako náhradu škody politické straně ODS.

Smetana trest nenastoupil, a skončil ve vězení. A přitom vlastně jen dělal to, co teď ten arabský turista: v dobré víře nám poskytoval informační službu. Přimalovanými tykadly nám sděloval, že politici jsou odporný, obtížný a krvelačný hmyz, který nás vysává a okrádá. Řada korupčích kauz dokazuje, že je to pravda. Smetana si nic nevymýšlel.

Proč se tedy všem neměří stejným metrem? Buď jsou Smetana i ten arabský turista vandalové, nebo jsou to překladatelé.

A TADY si přečtěte o trestném činu poškozování cizího hakenkrajcu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články