fb pixel Trestný čin poškozování cizího hakenkrajcu – G.cz
Vyhledávání

Trestný čin poškozování cizího hakenkrajcu

​Kde končí hranice mezi svobodným vyjádřením politického názoru a začíná vandalismus?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 13.8.2015, 11:51

Pamatujete ještě na Romana Smetanu? Byl to řidič dopravního podniku z Olomouce, který před sněmovními volbami v roce 2010 na plakáty politických stran přimalovával kandidátům ODS a KDU–ČSL tykadla. Když ho chytli, ODS na něm vysoudila náhradu škody (asi 17 000 Kč). Za „poškozování cizí věci“ Smetana návdavkem dostal ještě trest sto hodin veřejně prospěšných prací a když je odmítl nastoupit, skončil ve vězení.

Smetanův případ vzbudil velkou polemiku o tom, kde jsou hranice svobody názoru. Byl to gauner, který ničil cizí majetek, nebo hrdina, který se nezalekl politiků a s pomocí fixy veřejně hlásal, co si o nich myslí? Za Smetanu se postavila spousta českých občanů a filmaři Klusák a Remunda o něm dokonce natočili oslavný dokument.

Zpěvákovi Danielu Landovi teď jakýsi nezletilý vandal záměrně poničil luxusní porsche. Polil mu ho pivem, poplival a objel kamenem, čímž poničil lak v ceně asi 60 000 Kč. Landa je kontroverzní umělec a řada lidí ho podporuje z dlouhodobé propagace skinheads a radikální pravice.

Když mladíka na základě záznamu z bezpečnostních kamer chytli, v přítomnosti své maminky se Landovi kajícně omluvil a ten mu vše odpustil. „Za mě je to dostatečně výchovné,“ řekl Landa novinářům. „Kluk zazkratoval. Jsem přesvědčen, že ho to probralo a bude sekat dobrotu.“

A teď to zkusme porovnat, protože oba pachatelé vlastně udělali to samé. Z čistě ideologických důvodů něco zničili někomu, koho nemají rádi. Mladíček dokonce způsobil asi třikrát větší škodu než Smetana. Existují dvě varianty:

1.

Smetana i mladíček jen veřejně hlásali svůj názor (buď na politiky, nebo na Landu), na což mají nezadatelné ústavní právo. Oba jsou tedy hrdinové a oba mají stejné právo na podporu od různých aktivistů občanské společnosti a točení oslavných filmů.

2.

Smetana i mladíček jsou gauneři, kteří prostě jen ničili cizí majetek. Plakáty nebo porsche, oboje někomu patří. Když mu to zničíte, máte jít sedět, až zčernáte – bez ohledu na to, co jste tím symbolicky sledovali.

Že je to bizarní? Možná to tak vypadá, ale měli bychom všem měřit stejným metrem. A nebo ne? Když rozkopete hákenkrajc nebo rozmlátíte vývěsku komunistů se srpem a kladivem, útočíte na symboly totality, které české zákony zakazují. Vyjadřujete v tu chvíli svůj názor a stavíte se na obranu demokracie, nebo jste lupové, ničící cizí majetek?

Anketa

Vandal, který objel Landovi porsche, je podle mne

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, proč jsme zlí jeden na druhého.

Podobné články

Doporučujeme

Další články