fb pixel Pokrok léčby HIV a návrat plejtváků! Přehled dobrých zpráv, které všichni nutně potřebujeme – G.cz
Vyhledávání

Pokrok léčby HIV a návrat plejtváků! Přehled dobrých zpráv, které všichni nutně potřebujeme

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Chápeme, že jste všichni skleslí, protože karantény a ještě navíc pondělí, takže jsme si řekli, že by nebylo na škodu, kdybychom se podívali do světa po nějakých dobrých zprávách a řekli vám, co se děje hezkého a pozitivního.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.3.2020, 10:11

Vyléčil se druhý pacient s HIV

Mhm, nebýt koronaviru, tohle by byla pravděpodobně největší zpráva minulého týdne. Po transplantaci kostní dřeně a dlouhé léčbě byl Brit i po třiceti měsících testován negativně na HIV. Což znamená, že jsme zase o krok blíž k léku na nemoc, která se dlouhé dekády považovala za neléčitelnou. Future si now! Tenhle případ nám dodává důvěry ve vědce z celého světa, kteří teď neúnavně pracují na léku a vakcíně proti koronaviru. Vyřešíme tuhle otravnou chřipku a pak společně na Mars, ju?

Česká televize vyučuje děti

Na ČT 2 od dnešní deváté ranní běží program, který se jmenuje UčíTelka (boží, ne?) a je to v podstatě dopolední vyučování pro školáky, kteří musí být kvůli karanténě doma. Úplně ráno se vyučují prvňáčci, pak druháčci a tak dál… Po poledni běží takzvaná "Odpoledka" pro starší děti. Česká televize už minulý týden na Facebooku nabírala sympatické učitele a snaží se tak trochu ulevit rodičům, kteří musí mít své nejmilejší ratolesti doma. Mimochodem, nejenom veřejnoprávní televize se snaží pomáhat, třeba nakladatelství učebnic Fraus zpřístupňuje všechny své učebnice zdarma v elektronické podobě. Vzhledem k tomu, kolik dvanáctiletých děcek jsem ale jenom za ráno postřílel v Call of Duty, vypadá to, že většina dětí praktikuje “školu hrou”.

Každý virus má dvě strany

Asi jste zaregistrovali, že se Česko dalo dohromady a všude se svépomocí šijí roušky, což je naprosto senzační, protože roušky udělají v zastavení viru strašně strašně moc, říkají to statistiky z velké spousty jiných států, třeba Mongolsko nebo Tchaj-wan. A teď pozor, zjistilo se, že je letos v Česku výrazně méně případů klasické sezónní chřipky. Což znamená, že naše opatření aspoň nějak fungují. Teď je potřeba přitvrdit. Jo a karantény čistí ovzduší. Nad Wu-Chanem a nově i nad Itálií se čistí vzduch. Což podle některých odborníků paradoxně zachrání spoustu životů v delším horizontu.

A teď tu naší!

Protože dobrá nálada je důležitá a Italové jsou národ, který vynalezl morbidní zábavu, snaží se spolu do vlastních bytů uzavření lidé pobavit i přes nepříznivé okolnosti. Takže se italskými městy táhnou společné zpěvy, zvuky party i celé koncerty. Těch videí najdete mnohem víc, ale tady je jedno za všechny.

Modré velryby jsou zpátky!

U Jižní Georgie, ještě čtrnáct set kilometrů jihovýchodně od Falkland, nedaleko antarktického pobřeží, se objevily tucty plejtváků obrovských. Od osmdesátých let je to nejvíc zpozorovaných velryb v téhle oblasti. Protože jsou plejtváci obrovští jenom vzácně se vyskytující zvířata, je tenhle úkaz o to unikátnější je to v podstatě jenom dobré znamení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články