fb pixel Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit, až na 45 korun za litr – G.cz
Vyhledávání

Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit, až na 45 korun za litr

Zdroj: Autor: Honza Groh (Jagro) – Vlastní fotografie/ Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7066114

Podle aktuálních údajů CCS pohonné hmoty v Česku neustále zlevňují, nicméně o dalším vývoji cen rozhodne až budoucnost kolem konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 13.10.2023, 10:44

Pohonné hmoty zlevňují, ale...

Průměrná cena benzínu v Česku klesla po čtyřech týdnech pod 40 Kč za litr. Za poslední týden zlevnil natural o 61 haléřů na 39,90 koruny. O 24 haléřů na litr zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,17 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot druhý týden v řadě.

V příštích sedmi dnech benzín zlevní, a to v rozsahu kolem 50 haléřů na litr, zatímco nafta z důvodu začínající topné sezóny zlevní méně, zhruba o 20 haléřů na litr. S nastupující topnou sezónou totiž stoupá poptávka po topné naftě, používané v průmyslu.

Bezpříkladný víkendový útok Hamásu na Izrael zatím k růstu cen ropy, ani pohonných hmot nevede. V porovnání s koncem září je ropa Brent na světových trzích zhruba o dvanáct procent levnější. Přesto, že bezprostředně po otevření burz po víkendových útocích v Izraeli došlo k jejímu určitému, ovšem jen přechodnému zdražení. Citelně nyní zlevňují také paliva, nafta i benzín, velkoobchodně prodávaná na komoditní burze v Rotterdamu.

Ropa ovšem může výrazně zdražit zejména v tom případě, pokud by Izrael identifikoval Írán jako faktického strůjce útoku. V takovém případě by Izrael mohl iniciovat útok právě na Írán, s podporou USA. Americký ministr zahraničí Antony Blinken již déle nevylučuje vojenský útok na Írán, jenž má Teheránu zabránit ve vývoji jaderné zbraně. Nyní by se tedy nabízela možnost…

Jenže Teherán by mohl podniknout odvetu. Třeba útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, v masivnějším měřítku než roku 2019, nebo blokací Hormuzské úžiny, která slouží k vývozu podstatné části arabské ropy. To by cenu ropy potenciálně vyhnalo hodně nahoru. A tím pádem i cenu benzínu či nafty v Česku. Potenciálně až k úrovni 45 korun za litr.

I pokud by ale Spojené státy přikročily nikoli k útoku na Írán, ale jen ke striktnějšímu vynucování embarga na vývoz íránské ropy, může se cena barelu ropy Brent snadno dostat nad úroveň 100 dolarů. USA nyní přivírají oči nad vývozem íránské ropy, neboť tento vývoz stlačuje světovou cenu ropy a jde tak proti zájmu Ruska. Zpřísnění postoje Washingtonu vůči Teheránu se tak hodí Rusku, neboť zvýší cenu ropy a přihraje Kremlu další peníze na válčení na Ukrajině.

Zadruhé, v důsledku útoku Hamásu hrozí výrazné oslabení eura vůči dolaru. Za euro by se nemusel dát koupit ani jeden celý dolar, pokud cena ropy překročí 110 dolarů za barel, plyne z aktuální analýzy japonského finančního domu Nomura. Euro ale stahují dolů také další problémy: opětovně sílící obavy z platební neschopnosti Itálie, hrozba částečné deindustrializace Německa vinou drahých energií a další roztočení inflace, zejména v důsledku právě zdražující ropy, případně i plynu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články