fb pixel Teroristický útok na Bali stál život 202 lidí: Sebevražední atentátníci odpálili výbušniny na turisticky rušných místech – G.cz
Vyhledávání

Teroristický útok na Bali stál život 202 lidí: Sebevražední atentátníci odpálili výbušniny na turisticky rušných místech

Zdroj: Muhammad william - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46418698

12. října roku 2002 narušily poklidnou atmosféru ve městě Kuta na indonéském ostrově Bali tři bombové útoky. Výbuchy, které byly dílem militantních islamistických teroristů, si vyžádaly 202 mrtvých a více než 200 zraněných, z nichž mnozí utrpěli těžké popáleniny. Útoky šokovaly obyvatele i ty, kteří znají toto místo jako klidný a přátelský ostrovní ráj.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 13.10.2023, 09:19

Útok

K hlavnímu útoku došlo ve 23:05, když sebevražedný atentátník odpálil v nočním klubu Paddy’s Pub bombu, jež měl uloženou v batohu. O dvacet vteřin později odpálil další sebevražedný atentátník druhou bombu, která již byla mnohem silnější.

Jednalo se o nejsmrtelnější ze tří celkových výbuchů. Druhá bomba byla totiž uložena v bílé dodávce Mitsubishi před městským nočním klubem Sari Club. Výbušnina o celkové hmotnosti asi 1 200 kg navíc explodovala v jednom z nejrušnějších turistických období. Výbuch zanechal v zemi velký kráter a údajně vyrazil okna budov v celém městě.

Desítky zraněných

Mnoho mrtvých a zraněných při výbuchu byli mladí návštěvníci, kteří na ostrově trávili dovolenou, většinou z Austrálie. Bylo také zabito osmatřicet Indonésanů, převážně Balijců. Místní nemocnice nebyla na rozsah katastrofy připravena a byla zahlcena počtem zraněných.

Lidí poraněných výbuchem bylo tolik, že někteří museli být umístěni do hotelových bazénů poblíž místa výbuchu, aby se jim ulevilo od bolesti způsobené popáleninami. Mnoho zraněných pak muselo být letecky přepraveno na extrémní vzdálenosti do Darwinu (1800 km) a Perthu (2600 km) k odbornému ošetření popálenin.

Jemaah Islamiah

Toho dne vybuchla ještě jedna bomba. Ta explodovala na ulici před americkým konzulátem. Všechny tři bomby byly považovány za dílo regionální militantní islamistické skupiny Jemaah Islamiah, která byla pravděpodobně napojena na Al-Káidu.

Jemaah Islamiah je také údajně zodpovědná za teroristický bombový útok na hotel Marriott v Jakartě v roce 2003 a na australské velvyslanectví v Indonésii v roce 2004, stejně jako za sebevražedný bombový útok na tři restaurace na Bali 1. října roku 2005. Při druhém útoku na Bali zahynulo 22 lidí včetně atentátníků a více než 100 dalších bylo zraněno. Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí na světě.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články