Slavnému kreslenému klukovi s papírovou čepicí na hlavě, který každý večer přináší prostřesdnictvím televize dětem večerní pohádku, je neuvěřitelných 55 let. A to se musí oslavit jak jinak, než další pohádkou.
Nápad na monumentální provedení této poetické Andersenovy pohádky spojil režiséra a producenta Viktora Tauše a kavárníka Ondřeje Kobzu, který provozuje střechu slavného paláce Lucerna. Ta se během natáčení spolu s okolními střechami a panoramatem Pražského hradu proměnila v autentické divadelní jeviště. Pastýřka a kominíček tak navážou na úspěšný projekt Viktora Tauše Film Naživo, kdy se představení natáčí jednou kamerou a rovnou se přenáší do kin.
Večerníček slaví opravdu netradičně
Pohádku četl Jiří Lábus, pastýřkou se stala Tereza Ramba, na piano hrál Ivo Kahánek, po střechách performovali artisté z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Dekkadancers a Slackshow. Choreografie se ujal Rostislav Novák a hudební aranže zajistil Petr Ostrouchov. Tento speciální Večerníček se odvysílá na konci prázdnin v premiéře 31. srpna v 18.45 na ČT: D a ČT 2, kdy na jeden večer nahradí tradiční pohádku na dobrou noc, která se na obrazovkách České televize objevuje už padesát pět let. Večerníček je tak nejdéle vysílaným televizním pořadem. Dětský kanál České televize si touto speciální verzí pohádky oslaví i své sedmé narozeniny. „Déčko soustavně věnuje velikou péči jak tvorbě nových seriálů Večerníčků, tak i jeho dosavadnímu zlatému fondu. Večerníček je tradičně jedním z našich nejoblíbenějších pořadů, a tak jsme chtěli i neotřelým způsobem oslavit jeho pětapadesáté výročí blíže hvězdám a dětským snům. Věřím, že tímto tvůrčím počinem přispějeme do celoročních oslav večerníčkovského výročí,” říká výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha.
Pohádka na střeše a na jeden záběr
"Snažíme se vytvořit jakési (S)nové město Pražské. Někdy na střeše inscenujeme Mozartovu operu Johndovany - Don Giovanni s Adamem Plachetkou pro diváky ponořené v oblečení ve vanách s vodou. Jindy na Karlově mostě prostíráme půlkilometrový stůl. A teď jsme si vytvořili divadelní stage ze střech, na kterých se budou pohybovat jakési obživlé porcelánové figurky z Andersenových pohádek," přibližuje projekt jeden z jeho autorů, organizátor Ondřej Kobza.
Celá pohádka se natočila na jeden záběr. Vychází to z vizionářského projektu Film Naživo Viktora Tauše, který natáčí vybraná divadelní představení v netradičních prostorech, např. Amerikánku v opuštěném sanatoriu, Losers Cirque Company na dně vypuštěného bývalého bazénu... Vždy na jednu kameru, na živo a přenáší se to v jeden moment do desítek kin. Poté to již nikdo nikdy neuvidí.
„Pastýřku a kominíčka zamýšlíme s Ondřejem Kobzou jako pohlazení dětem na cestu zpět do škol. Andersenova pohádka se zde však také stává oslavou živé kultury a projevem touhy po možnosti jejího návratu domů, do divadel,“ říká režisér a producent Viktor Tauš.
Večerníček, kreslený chlapeček v papírové čepici a stejnojmenný podvečerní pořad s pohádkovým příběhem letos opravdu slaví neuvěřitelné pětapadesátiny. Ve skupině diváků od čtyř do dvanácti let je stabilně nejsledovanějším dětským pořadem vlastní výroby v Česku a představuje tak zcela jistě fenomén, který ovlivnil už pěknou řádku dětských generací. V loňském roce jej sledovala více než třetina dětí, které byly v danou dobu u televizí. Česká televize stále připravuje do vysílání i nové příběhy. Na podzim se děti mohou těšit na Honzu a beránka, který v sobě spojuje výtvarný projev Josefa Lady a klasickou pohádkovou postavu českého Honzy.