fb pixel Podvečer se rozezní zvony za mír: válka je stále světový problém číslo jedna – G.cz
Vyhledávání

Podvečer se rozezní zvony za mír: válka je stále světový problém číslo jedna

Zdroj: Twitter

V 18 hodin nastražte uši, je velká šance, že se stanete posluchači akce „A zvony zvoní“. Dnes si připomínáme Mezinárodní den míru, bohužel se na Zemi najde velký počet míst, kde to nevědí, kde se i dnes bojuje a umírá. Absurdní na tom je, že se většinou bojuje za mír. Platí zde tak ono orwellovské "Válka je mír".

Václav Roman
Václav Roman 21.9.2018, 15:14

Mezinárodní den míru

Dovolíme se uvést myšlenku Dalajlámy a dovolíme si ji uvést v plném znění, aniž bychom z ní něco podstatného vypouštěli: „Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.“

Navzdory tomu, že se spousta lidí snaží, aby byl svět bezpečnějším místem pro život, stále tomu tak není. Stále umírají lidé v Afghánistánu, Sýrii, na Ukrajině a na spoustě jiných míst. Po celé planetě zuří mnoho konfliktů, jejichž konec je v nedohlednu. Umírají nejen vojáci na frontách, ale také civilisté. Řada z nich na útěku.

Kim Čong-un má stále své rakety, i když tvrdí, že se jich vzdá. Na odzbrojení se dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že to "rakeťák" Kim myslí vážně, potvrdil po setkání s ním jihokorejský prezident Mun Če-in. Ale to jsou zatím jen slova, důležitější budou činy. Na ty si musíme počkat.

Proč se dnes rozezní zvony?

Příkladů, kde probíhá nebo hrozí válečný konflikt bychom mohli popsat mnoho, věřme, že jich bude ubývat. Dnes v 18 hodin se rozezní kostelní zvony a budou zvonit celých 15 minut. Budou znít nejen u nás, ale po celé Evropě, jedná se o akci "A zvony zvoní", mají zvonit na oslavu Mezinárodního dne míru.

Zvony v minulosti ohlašovaly čas na práci, odpočinek či modlitbu. Byly neodmyslitelnou součástí jak náboženského, tak světského života. Mají své nezastupitelné místo i v současném světě.

Zde se můžete podívat na stránku organizátorů akce, kam bylo možné zaregistrovat místa, která se připojí. Ne všechny zvony, které se dnes v 18 hodin rozezní jsou však v interaktivní mapě zachycené. Však uslyšíme nejlépe na vlastní uši, které zvony na kostelních věžích, hřbitovech a dalších památkách se rozezvoní.

A zde se podívejte na 10 ilustrací, které ukazují, jak „smrdí“ válka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články