fb pixel Podraz ministra zdravotnictví: Arenberger slíbil koncerty s PCR testy, pak vše v médiích zapřel – G.cz
Vyhledávání

Podraz ministra zdravotnictví: Arenberger slíbil koncerty s PCR testy, pak vše v médiích zapřel

Zdroj: Profimedia.cz

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že v Lucerně nepovolí sérii koncertů iniciativy Cesty ze tmy, kde všichni účastníci měli být otestováni PCR testy. Ministerstvo zdravotnictví a další zúčastněné instituce ale předtím daly pořadateli Karlu Luxíkovi veškerá potřebná povolení a přísliby. První koncert se měl konat 23. dubna.

Martin Miko
Martin Miko 16.4.2021, 14:35

Arenberger podrazil kulturu

Petr Arenberger pro MF DNES řekl, že se s žádným rozvolňováním v oblasti kultury nepočítá. I když se vám může zdát, že je to první smysluplné vyjádření, které od nástupu do své funkce řekl, tak se pletete, protože v pátek měl dokonce v plánu představit postupný plán uvolňování protiepidemických opatření v rámci kultury. Jenže to se nakonec nestalo. Jediná kultura, kterou si v současné době můžete vychutnat, je v podstatě jenom návštěva knihoven, jež jsou otevřené už od pondělí. Nicméně i zde platí přísná opatření a na ploše 15 metrů čtverečních se může pohybovat pouze jeden čtenář.

Arenberger navíc „zazdil“ i plánovanou sérii koncertů, které plánovalo sdružení Cesta ze tmy. V pražské Lucerně měli na konci dubna vystoupit například Olga Lounová, Janek Ledecký, Rybičky 48 nebo Jaroslav Uhlíř. Cílem bylo obnovit kulturní představení po pandemii v souvislosti s koronavirem covid-19. Součástí vstupu na koncert měl být i PCR test, ale bohužel. Ministr zdravotnictví prý nic takového neschválil. „To, že se prodávají vstupenky, neznamená, že se bude akce konat,“ řekl pro MF DNES Arenberger, jenž tak zazdil smysluplný projekt, díky kterému by si otestovaní lidé mohli svobodně užít kulturní vystoupení v hudebním klubu. Nejsmutnější na tom celém je, že se organizátoři o zrušení dozvěděli z médií.

„Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal. Doteď se mi nikdo oficiálně neozval a zrušení akce mi neoznámil. Je neskutečné, že se o tom musím dočíst v médiích a nikdo není schopen mne o tom dopředu informovat. Takovéto jednání je pro mě zcela nepochopitelné. Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval stovky tisíc korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna,“ říká Karel Luxík. Ten nyní zvažuje, jak bude dál v celé věci postupovat.

Jinde v zahraničí jsou přitom akce tohoto typu běžné. Pokud Arenbergerův předchůdce Blatný špatně komunikoval, tak potom nechápeme jednání a přístup jeho nástupce. Navíc se v posledním roce očividně zdá, že jsou v Česku kultura a vzdělání až na posledním místě. Hlavní je pro našeho premiéra, že jedou fabriky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články