fb pixel Podle SPZ poznáš inteligenta: Instagram týdne sonduje unikáty českých silnic a dálnic – G.cz
Vyhledávání

Podle SPZ poznáš inteligenta: Instagram týdne sonduje unikáty českých silnic a dálnic

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Mít SPZ na přání je snem kdejakého exhibicionisty či vyznavače tuningu, kterému nevadí utratit deset tisíc korun za to, aby byl na očích dopravní policii. Registrační značku na přání si už nějakou dobu může dopřát každý. Dříve se ovšem jednalo o záležitost pro vyvolené. SPZ na přání není zas taková paráda, jak si někdo myslí. A právě této problematice se věnuje Instagram tohoto týdne, který si říká Takový ty lepší SPZ.

Martin Miko
Martin Miko 5.3.2021, 16:32

SPZ není známka punku

Lidová tvořivost je jako Sovětský svaz. Nemá hranice. Tímto způsobem bychom rádi parafrázovali jeden známý citát, který se bohužel vztahuje i na SPZ na přání. Při přečtení některých těchto „VIP“ dopravních značek máte pocit, že se na českých silnicích pohybují jen alkoholici a pornoherci. Právě tento několik let trvající fenomén se rozhodl zachytit i Instagram tohoto týdne, jenž nese název Takový ty lepší SPZ. Je plný úlovků bizarních dopravních značek.

Nicméně i zde jsou jakási pravidla, jimiž se lidé musí řídit. O tuto „luxusní“ SPZ musíte požádat na městském nebo obecním úřadě, a to v místě, kde je vaše auto nebo jiné vozidlo registrované. Zároveň musíte splnit několik podmínek. Když chcete unikátní SPZ na osobní automobil, musí se skládat z osmi znaků. V případě motorky ze sedmi. V této SPZ musí být alespoň jedno číslo a dále platí, že se některá písmena nesmí používat vůbec. Jde o písmena G, W, Q, CH a O. Jsou totiž snadno zaměnitelná. Jako bonus byste si měli dávat pozor na seznam zakázaných slov, která vám určitě žádný úředník nedovolí mít na vašem vozidle. Logicky jde o hanlivé, rasistické nebo vulgární výrazy. Na internetu dokonce existuje vyhledávač dostupnosti prémiových SPZ. Takže se ujistěte, že nebudete mít Bonda 007, protože to napadlo už asi milion lidí před vámi.

Našli jste zde svou vysněnou SPZ, anebo si děláte zálusk na nějakou jinou a lepší?

Podobné články

Doporučujeme

Další články