Podívejte: takhle nacisté lákali americké turisty do třetí říše – „země, která léčí“ – G.cz
Vyhledávání

Podívejte: takhle nacisté lákali americké turisty do třetí říše – „země, která léčí“

Německo – země, která léčí! Alespoň tak tomu bylo před 83 lety. Píše se rok 1935 a Hitler už je dva roky u moci. Ten rok jsou v Německu schváleny Norimberské zákony, které připravují cestu k ožebračení a následnému vyhlazování Židů, a v Americe schvaluje Kongres první z pěti separátních Zákonů o neutralitě, které zakazují jakékoli vojenské angažmá v zaoceánských zemích,

Radek Kovanda
Radek Kovanda 7.4.2018, 16:25

Zatímco se američtí představitelé od Evropy snažili co nejvíce izolovat, ti němečtí činili pravý opak a lákali do své země americké turisty (a jejich dolary). Jak dokazují tyhle hned dva inzeráty, které se objevily v časopise Fortune Magazine v květnu 1935.

1) Užijte si léto v Německu

Díky 60% slevě na jízdenky a „Registrovaným cestovním markám“, které se prodávají daleko pod hranicí normálního směnného kurzu, neohrozí inflace dolaru v prakticky žádném ohledu vaši dovolenou v Německu ani váš pobyt ve slavných německých léčebných rezortech, jakými jsou například Baden-Baden, Nauheim, Wiesbaden či Wildungen.

Šťastný a veselý (zde si prosím povšimněte, že se ještě tenkrát používal pro slovo „veselý“ výraz „gay“) je život v těchto mondénních lázních. Pořádají se zde skvostné slavnosti, operní představení a hudební koncerty: golf a tenis, koupání a projížďky na lodičkách, tanec, příjemné chvíle v Kasinu, čajové a zahradní party v Kurhausu. Ubytování je ušité na míru každé peněžence, od mezinárodních luxusních hotelů až po decentní šarm soukromých penzionů v rozkvetlých zahradách.

S nově nabytou energií pak ještě zvýšíte své potěšení z dovolené při úchvatných a interesantních výletech do kosmopolitních metropolí nebo středověkých městeček, k romantickému Rýnu nebo do malebných bavorských Alp.V okouzlujícím prostředí květin, slunečního svitu a hudby se budete nořit do lázní, abyste si upevnili či znovu sobě získali vynikající zdraví. Přínosy staletí vědeckého rozvoje slavných německých lázní a jejich léčebné účinky budou jen vaše, pod vedením uznávaných specialistů. Vaše zotavení a štěstí jdou ruku v ruce s příjemně strávenou a bezstarostnou dovolenou.

Díky hojnosti minerálních pramenů léčících prakticky všechny lidské neduhy daly Německu jeho četné lázně jméno „země, která léčí“. Napíšete-li do Německé turistické informační kanceláře, obdržíte obratem speciální brožuru „Německo – země která léčí“, v níž najdete ucelené údaje o německých lázeňských rezortech.

2) Příslovečná německá pohostinnost... vás vítá na německých lodích

„POHOSTINNOST v srdci každého člena posádky každé lodě. Láskyplně pečujeme o blaho každého pasažéra v každé cestovní třídě... Pohostinnost, která se hrdě chlubí tím, že dokáže v plné míře skloubit umění navigace s uměním příjemného života.“

Je pozoruhodné, ale zároveň z hlediska správného marketingu pochopitelné, že ani na jednom z těchto inzerátů není žádná svastika nebo jiný symbol třetí říše, nehledě na jakékoli zmínky o vládnoucí (a naprostou bezpečnost všech zajišťující) NSDAP. Přitom právě svastika se ten rok stala oficiální vlajkou Německa. Jen ale pokud tyhle inzeráty četl nějaký naprosto izolovaný či ignorantský „idiot“, musel nabýt dojmu, že Německo není nic jiného než romantická země plná lázní a úchvatných destinací, kam se dá jezdit na zajímavé výlety.

Dlužno dodat, že nejméně v jednom prokázaném případě přinesla tahle propagace své nečekané ovoce na konci války – bavorský Rothenburg, z jehož malebných uliček čerpal svou inspiraci i Disney pro Pinocchia, nebyl na rozdíl od jiných měst vybombardován, protože americký velící generál v něm byl před válkou na dovolené a tohle zachovalé středověké městečko si zamiloval (a jeho hrozícímu zničení zabránil).

A na závěr se ještě podívejte, jaké by to bylo, kdyby Hitler vyhrál.

Podobné články

Doporučujeme

Další články