fb pixel Po Bohemia Energy zůstane škoda nejspíše v řádu miliard, velcí hráči její pád zjevně předvídali už od minulého týdne. Další krachy nelze vyloučit – G.cz
Vyhledávání

Po Bohemia Energy zůstane škoda nejspíše v řádu miliard, velcí hráči její pád zjevně předvídali už od minulého týdne. Další krachy nelze vyloučit

Zdroj: profimedia

Nečekaný pád dodavatele energií Bohemia Energy překvapil celé Česko, nejvíce však zhruba milion zákazníků této firmy. Ti nyní musí hledat nového dodavatele. Zákazníci se prý nemusí bát, že by byli ze dne na den bez proudu, nicméně i tak se lidem doporučuje, aby si našli nového odběratele energií co nejdříve. Jak to bude s Bohemia Energy dál? O tom si přečtete v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

redakce G.cz Aktualizováno 14.10.2021, 08:59

Pád Bohemia Energy je největší podobnou událostí od krachu dodavatele elektřiny Moravia Energo na přelomu let 2008 a 2009. Škoda z krachu Moravia Energo dosáhla takřka pěti miliard korun. Jejími největšími věřiteli byly v době krachu společnosti ČEZ a Komerční banka. Obě společnosti měly tehdy u padlé firmy pohledávky přesahující miliardu korun.

Podobného rozsahu, tedy v řádu jednotek miliard, bude pravděpodobně i škoda způsobená nynějším pádem Bohemia Energy. Navíc nemusí jít o poslední krach některého z dodavatelů energií na tuzemském trhu v této topné sezóně. Extrémně vysoké ceny velkoobchodního plynu a elektřiny, jež se na trhu v EU v době energetické krize ustavují, jsou pro řadu zejména menších dodavatelů nečekané a nemuseli na ně být náležitě připraveni.

Velcí hráči na trhu s energiemi v čele s ČEZem problémy svých menších konkurentů zjevně předjímali už od minulého týdne, kdy upravili své ceníky výrazně směrem nahoru, ovšem jen novým odběratelům. Například právě ČEZ navýšil své ceny o padesát i více procent. ČEZ patří mezi takzvané dodavatele poslední instance, pod které nyní nouzově přejdou odběratelé krachující Bohemia Energy. Kvůli úpravě cen z minulého týdne však budou tito noví zákazníci čelit u dodavatelů poslední instance, jako je ČEZ, již výrazně navýšeným cenám.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články