fb pixel Pipi Dlouhá punčocha vznikla stejně jako Hobit: Astrid Lindgren ji vymyslela pro svou nemocnou dceru – G.cz
Vyhledávání

Pipi Dlouhá punčocha vznikla stejně jako Hobit: Astrid Lindgren ji vymyslela pro svou nemocnou dceru

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Má flekatého koně, opičku, obrovskou sílu, kufr plný zlata, zato žádné rodiče. Copy jí trčí jako tykadla a je to pěkné třeštidlo. Pipi Dlouhá punčocha patří k nejslavnějším dětským hrdinům a z pera spisovatelky Astrid Lindgren vzešla před 78 lety. Švédská autorka příběhy o dívce s nadlidskými schopnostmi ale původně vymyslela pro svou nemocnou dceru Karin.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 16.5.2023, 23:48

Pipi Dlouhá punčocha slaví 78

Pipi Dlouhá punčocha patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dětským hrdinům, kteří kdy vznikli. Na dospělých zcela nezávislá dívka s nadlidskou silou se zrodila před téměř 80 lety v hlavě švédské spisovatelky Astrid Lindgren. Tu copatou a svéráznou dívčinu vymyslela podobně jako kdysi J. R. R. Tolkien Hobita - pro své vlastní dítě. V roce 1941 totiž Astridina dcera Karin těžce onemocněla a spisovatelka jí chtěla pobyt na lůžku zpříjemnit nějakým napínavým a zábavným vyprávěním.

A tak vznikla Pipi, jejíž celé jméno zní Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha. Mrštná a silná holka, která uzvedne i svého flekatého koně, se nastěhuje do opuštěné vily Vilekuly jen s opicí a truhlou plnou zlata. Rodičovský dohled nemá: její maminka zemřela a stala se andělem, tatínek je námořním kapitánem a černošským králem. Díky svým dovednostem, logice a vyřídilce Pipi nepotřebuje, aby se o ni dospělí starali, a když to zkouší, většinou je dokáže přechytračit. Přátelí se ale s dětmi ze sousedství, se kterými podniká nejrůznější výpravy za dobrodružstvím.

Pro nemocnou holčičku naprosto ideální hrdinka, ale nejen pro ni. Lindgren začala rukopis knihy psát v březnu 1944. Nejprve ho jako ucelenou sbírku věnovala právě Karin k desátým narozeninám, poté ho nabídla k vydání, první nakladatelství jej však odmítlo a kniha vyšla až v roce 1945 v nakladatelství Rabén & Sjögren. Z příběhu se stal mezinárodní hit a na konci 60. let dala kniha vzniknout neméně populárnímu seriálu a posléze i celovečernímu snímku. Několik zajímavostí o obojím si můžete přečíst v následující galerii:

Malou pihatou Pipi na plátně a obrazovce ztvárnila herečka Inger Nilsson, která byla vybrána z více než 8 000 hereček. Pro Nilsson se Pipi stala životní rolí, vydala dokonce i album písní, které nazpívala v kůži Pipi. Ještě dnes ji prý Švédové na ulici poznávají a tu copatou holku v ní vidí. A sama herečka říká, že nikdy nelitovala toho, že se právě ona stala představitelkou Pippi Dlouhé punčochy, a to i když se jí to moc nevyplatilo - v 60. letech 20. století totiž ve Švédsku ještě nebylo zvykem platit dětské herce za práci. Na druhou stranu, Nilsson je díky roli nesmrtelná, a platí to i naopak, neboť i malá Inger dodala literární postavě dávku osobního kouzla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články