fb pixel Pět mýtů o nabíjení mobilu: vyšťavit nadoraz či nebezpečné noční přebíjení – G.cz
Vyhledávání

Pět mýtů o nabíjení mobilu: vyšťavit nadoraz či nebezpečné noční přebíjení

Asi každý chce, aby baterie v jeho telefonu vydržela co možná nejdéle. A i z toho důvodu existuje nekonečný seznam všemožných fíglů a rad, jak nejlépe prospět životnosti smartphonů. Jenže většina z nich jsou zároveň bludy, které zbytečně straší velkou část uživatelů, aniž by měla jakýkoliv negativní efekt. Podíváme se na ty nejčastější mýty, které se nabíjení mobilů týkají.

Komerční článek
Komerční článek 21.10.2020, 10:45

1. Vybít na nulu, dobít na sto

Správný čas pro nabíjení telefonu je teprve tehdy, až nebohý přístroj hlesne z posledního a s posledním procentem energie zhasne i jeho displej. A pak hurá z nuly na sto, protože jedině tak se vrátí baterie do plné parády. Poznáváte se? Možná byste měli své „nabíjecí“ návyky změnit.

Tato fáma totiž pochází z dob rozšířeného užívání niklových baterií, u nichž byl právě tento postup doporučován. U lithiových baterií může úplné vybití naopak uškodit. Doporučuje se zlatá střední cesta – ideálně nenechat klesnout stav energie pod 20 % a zároveň ho zbytečně nenechávat šplhat až ke stovce. Ne že by to přímo škodilo, na životnost některých typů baterií to ale lehce negativní vliv mít může.

2. Hlavně ne přes noc

Asi každého při doteku na nabíjením rozehřátý telefon napadlo, zda je vhodné, aby se mobil nechával připojený k zásuvce třeba přes noc, čímž se několikanásobně překročí běžná doba nabíjení. Ty největší plašany možná dokonce napadlo, jestli telefon nad ránem samým nabíjením neexploduje. Pokud se řadíte do této skupiny, můžete si v oddychnout (a v klidu píchnout mobil před spaním do nabíječky).

Přehřátí telefonu totiž rozhodně nehrozí, byť se to z jeho zvýšené teploty může jakkoliv zdát. Moderní přístroje totiž obsahují čipy, které nabíjení při dosažení 100% hodnoty zastaví, a jakmile desetinky procenta energie ubydou, zase je doplní. A takhle až do odpojení.

3. Nesahat, nabíjí se!

Další z populárních, leč nepravdivých teorií je o tom, že by se telefon neměl během nabíjení používat. I zde má být důvodem přílišné přehřívání baterie způsobené zvýšeným výkonem mobilu.

Jenže ani v tomto případě to není (doslova) zas tak horké. U chytrých telefonů při běžném fungování ani během nabíjení rozhodně přehřátí nehrozí, i když se teplota pochopitelně o něco zvýší. Ale jinak může být používání telefonu během dobíjení naopak přínosné, obzvlášť vezmeme-li v potaz energetickou spotřebu některých náročnějších aplikací. Po odpojení pak budete rádi, že se vám velký objem vydané energie obratem do mobilu vrátil.

4. Cizí nabíječky škodí

Tvrzení, že telefon by se měl zapojovat jen s nabíječkou, která s ním byla v původním balení, má původ spíše v marketingovém záměru prodejců. Pravda je ovšem jinde; k nabíjení vám v každém případě naplno poslouží jakýkoliv kabel s příslušným konektorem, tudíž se nemusí jednat ani o totožnou značku s nabíjeným telefonem.

Neznamená to však, že „vlastní“ nabíječka není nejlepším řešením. Zaprvé s ní najisto víte, že má náležitou kvalitu originálního produktu (naopak nebezpečné mohou být levné nabíječky nejasného původu), a zadruhé se může stát, že díky ní se váš telefon nabije o něco rychleji než se zapůjčeným příslušenstvím.

5. Aplikace na pozadí = parazit

Většina uživatelů chytrých telefonů má povědomí o tom, že v pozadí viditelných procesů běží celá řada dalších aplikací, které si odebírají různé množství energie a dat. Ti zdánlivě nejpečlivější jedinci chod těchto aplikací pravidelně ukončují, aby zvýšili životnost svého telefonu na úkor zdánlivě zbytečných procesů.

Jenže opak je pravdou. Ačkoliv už existují i aplikace, které slibují „úklid“ na pozadí vašeho telefonu, může být takový přístup spíše kontraproduktivní. Některé procesy a aplikace jsou totiž pro chod telefonu nezbytné, a po jejich ukončení je telefon následně automaticky zase spustí, což stojí víc energie, než kdyby zůstaly běžet. Ukončit se však naopak ihned po použití doporučují hry nebo aplikace využívající navigaci, které spotřebovávají nejvíce.

Teď už víte, jak je to s těmi nejčastějšími mýty o nabíjení telefonu. Těmi se však nebudete muset zabývat příliš často s novým smartphonem Huawei P smart 2021, který díky velkokapacitní 5000 mAh baterii vydrží i v rukou náročnějšího uživatele na jedno nabití až tři dny. K dostání je za 5 499 Kč u běžných prodejců a na shop.huawei.com.

Zároveň jde o „mladšího bratra“ vlajkové lodi společnosti Huawei, smartphonu Huawei Mate 40 Pro, který bude oficiálně představen ve čtvrtek 22. října. Huawei Mate 40 Pro, tak jako předchozí telefony řady Mate, bude představovat technologickou špičku v oblasti fotoaparátů, tvorby videí, výkonu i využití umělé inteligence.

Aktuální informace ze světa Huawei Consumer BG naleznete denně aktualizované na:

Web: https://consumer.huawei.com/cz/

Facebook – CZ/SK: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/

YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk

Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk

Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články