Hovno a diamant. To první je nechutné, po tom druhém byste se (možná) utloukli – a přitom z hlediska své skutečné hodnoty jsou si oba tyto ‚materiály‘ naprosto rovny. Přesněji řečeno – diamanty mají pouze virtuální hodnotu ‚vytuněnou‘ marketingem těžařů, kdežto výkaly mají hodnotu výpovědní, neboť tak to zařídila sama příroda.
Jestli chcete vědět, jak se má váš zvířecí společník, jeho stolice by vás měla podrobně zajímat. Pes i kočka jsou němí tvorové – neumějí vám sdělit, kdy, jak a proč jim není dobře. Jejich výkaly vám toho sdělí mnohem víc než pohled do jejich oddaných kukadel.
Stejně jako u drahých kamenů byste k analýze stolice svých chlupáčů měli přistupovat precizně a veskrze vědecky, ačkoli to zase žádná velká věda není. V případě diamantů jsou to tzv. kritéria „4 C“ – color (barva), cut (brus, tvar), carat (váha, velikost) a clarity (čistota, konzistence). Obdobné je to se psími exkrementy, jejichž hodnotící stupnice má ale ještě o jeden zásadní bod navíc – a to conspicuous content (charakteristický obsah).
Co všechno byste tedy měli znát a rozeznat?
1. Barva
Normální je čokoládově hnědá. Občas ho samozřejmě krmíte lidským jídlem, okurkou nebo paprikou. Že se pak barva jídla projeví i na výkalech, na tom není nic zvláštního. Je na stolici vidět červená tekutina? Obsahuje nejspíš krev. Je-li jeho stolice černá, možná ho trápí krvácení v trávicím traktu. Světlé hovno – v odstínu slámové až křídově bílé barvy – naznačuje, že má nejspíš nemocná játra. Pokud zaznamenáte, že se barva jeho bobků liší od normálu, raději neváhejte navštívit veterináře.
2. Tvar
Sype váš pes ze sebe bobky, jen o trochu větší než králík? Je zřejmě mírně dehydrovaný a měli byste dohlédnout na to, aby dostatečně pil. Je také pravděpodobné, že má potíže s ledvinami a příjem vody mu nestačí, to upřesní navštěva lékaře. Klasický exkrement má mít tvar ‚válečku‘. Jenže starší psi mají už s vyprazdňováním někdy potíže, stejně jako lidé. Po diskuzi s veterinářem mu můžete do žrádla přidávat tzv. změkčovače stolice – např. přípravky Metamucil nebo Alumnia. Projímavé účinky má také běžný rostlinný olej, který zamícháte do žrádla v poměru jedné polévkové lžíce na 5 kilo váhy zvířete.
3. Velikost
Měla by odpovídat množství žrádla, které svému mazlovi dáváte. Samozřejmě tu bude rozdíl mezi vlkodavem a bišonkem. Už každého psa je to velmi individuální, a proto byste měli pozorovat výkyvy od normálu. Máte-li pocit, že s něj vychází větší množství stolice než obvykle, má nejspíš problém strávit některé složky krmení. Měli byste mu po dohodě s veterinářem upravit jídelníček.
Když je naopak stolice málo, znamená to, že nežere tolik jako obvykle. A jestli je to tím, že ztratil chuť k jídlu, pak je nemocný. Může jít sice o běžnou zácpu, ale taky třeba o zánět trávicího traktu.
4. Konzistence
Přichází ta ‚zábavnější‘ část. Hezky nasaďte sáček na ruku nebo jednorázovou rukavičku, pokud jste příliš choulostiví. Konzistence by měla být těstovitá jako dětská modelína. Řidší naznačuje problémy s trávením – při úchopu by se vám jeho bobek neměl rozpadnout a kus zůstat na zemi. Pokud se to tak děje vícekrát za sebou, běžte raději hned za veterinářem.
Naopak u příliš tvrdé stolice přidejte pejskovi do stravy nějakou vlákninu, aby mu to lépe procházelo střevy. V případě zácpy kontaktujte zvěrolékaře, stejně jako u předchozích bodů budete nejspíš potřebovat změkčovač stolice.
Všímat si takových věcí u koček je trochu složitější, když své ‚poklady‘ zahrabávají do písku v bedýnce. Pokud je jejich výkal moc tvrdý a navíc obsahuje velké množství chlupů, měli byste ji častěji kartáčovat. U dlouhosrstých plemen je to přímo nutnost. Kočičí výkal by také při sběru neměl ztrácet svůj tvar. Obvyklý je opět váleček, ne hromádka. Pokud je jeho konzistence „pudinková“, je něco špatně. Chlupáč buď snědl něco, co neměl, nesedí mu krmení nebo ho trápí parazité.
5. Obsah
I ten je poměrně důležitý. Stolice není pokaždé perfektní, jak u člověka, tak i u zvířete. Občas každý zahlédneme kus mrkve či rýže - stravu, která se psovi moc nedaří strávit. Důležité je to, co by v exkrementu naopak být vůbec nemělo. Přijde vám jeho stolice na pohled slizká? Vidíte v ní podivné želatinové kousky? Mohl by to být zánět tlustého střeva. Krev, podivné nudlovité útvary? V tomto případě je nutný veterinář a odčervení. Cokoli, co je v obvyklé dávce navíc a stává se to pravidlem, by se mělo řešit.
Když v jeho výkalech nacházíte trávu, je možné, že trpí nějakou alergií – někteří psi ji žerou, když mají podrážděný žaludek. Kočky ve stresu zase o sebe až přehnaně ‚pečují‘ a v jejich výkalech je opět příliš mnoho chlupů. V tom případě by bylo vhodné zjistit, proč tomu tak je, a vzít zvíře k veterináři.
A tady se můžete podívat na záchranu psího bezdomovce nebo se seznámit hned s 5 důvody, proč to tak dlouho trvá, než se váš pes ‚vytento‘.