Pavel Šafr je podvodník a pokrytec! – G.cz
Vyhledávání

Pavel Šafr je podvodník a pokrytec!

Svobodu českých médií chce hlídat člověk, který po ní sám hamtal v zahnojených holínkách.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 20.2.2015, 10:00

Britskými médíí zmítá skandál, který zásadně ohrožuje jejich pověst. Jedním z hlavních inzerentů významného konzervativního deníku Daily Telegraph je i britská banka HSBC. Nedávno se ukázalo, že její švýcarská větev svým bohatým klientům řadu let pomáhala prát špinavé peníze a vyhýbat se placení daní. Politikům, podnikatelům a celebritám HSBC zřizovala černá konta, kam „odkláněli“ peníze.

Deník Daily Telegraph o tom sice měl informace, ale nepublikoval je. Redakce se totiž bála, že jí banka HSBC přestane dávat inzerci. Bývalý politický komentátor Daily Telegraphu Peter Osborne to přiléhavě nazval „podvodem na čtenářích“ (viz ZDE). „Existuje jen jedno slovo, kterým se ta situace dá popsat: strašlivé,“ píše. „Pro kvalitu britské žurnalistiky bylo dlouhou dobu klíčové, že inzerce a redakce jsou striktně odděleny. Existují závažné důkazy, že v Daily Telegraphu tohle oddělení zkolabovalo.“

Zájmy klíčového inzerenta tedy podle všeho přímo manipulovaly obsahem „nezávislých“ novin. O HSBC se v Daily Telegraphu psalo jen hezky a a kritika se potlačovala. To samé jako přes kopírák se přitom dělo třeba i v českém deníku Mladá fronta Dnes v éře šéfredaktora Pavla Šafra.

V červenci 2003 reportéři MFD Sabina Slonková a Jiří Kubík zjistili, že tehdejším ministrům Liboru Ambrozkovi a Vladimíru Mlynářovi hradil ubytování na filmovém festivalu v Karlových Varech Český Telecom a ČEZ. Napsali o tom článek, ale Šafr jeho publikování zakázal s odůvodněním, že deník má s organizátory festivalu smlouvu o mediální spolupráci. Šafr se bál proto, že kdyby článek vyšel, MFD by přišla o inzerci. Slonková na protest proti této ekonomické cenzuře z MFD odešla. Podrobnosti jsou popsány třeba ZDE.

Šafr tedy jako šéfredaktor největšího českého deníku hájil zájmy vlivného inzerenta před právem čtenářů na pravdivé informace. Ohýbal realitu a zatajoval důležitá fakta ze stejně korupčního důvodu, jako to teď dělala redakce Daily Telegraphu. Zásadní rozdíl mezi Českem a Británií je ale v tom, že za Kanálem je z toho skandál, zatímco u nás má Šafr plná ústa keců o „svobodě českých médií“. Zrovna on nás bude poučovat o tom, že tu došlo k „úbytku svobody slova“?

Pavel Šafr teď dokonce založil sdružení Free Czech Media, které za tu údajně ohroženou svobodu srdnatě bojuje (viz ZDE). Tenhle mediální vekslák „monitoruje a analyzuje“ české deníky a vydává „studie“, jak moc jsou, či nejsou nezávislé. Zrovna on?

Panebože! Vždyť to je úplně stejná situace, jako kdyby dnes o svobodě a demokracii řečnil Husák, Jakeš a Štěpán! Copak jsem opravdu jediný, kdo má odvahu Pavlu Šafrovi veřejně vzkázat, že je normální lhář, pokrytec a podvodník?

Anketa

Je Pavel Šafr mediální pokrytec, nebo neúplatný novinář?

Anketa se načítá...

A chcete vědět, jací čeští novináři jsou lháři? Čtěte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články