fb pixel Novináři jsou lháři s pokrouceným charakterem – G.cz
Vyhledávání

Novináři jsou lháři s pokrouceným charakterem

Vadí vám, jak vypadají česká média? Podívejte, kdo do nich píše a co dělal před listopadem 1989.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 17.2.2015, 18:22

Na www.aktualne.cz vyšel velmi zajímavý rozhovor s bývalou šéfredaktorkou deníku Mladá fronta Dnes Sabinou Slonkovou. O té dámě nemůžeme říct křivé slovo, protože se zachovala naprosto statečně a férově. Když měla loni v létě pocit, že by pod Babišem už nemohla dělat nezávislé noviny, tak prostě odešla. A má za sebou kus dobře odvedené práce. V minulých dvaceti letech totiž Slonková stála u odhalení celé řady závažných politických kauz. V roce 2002 se na ni ne náhodou chystal atentát.

Při vší úctě to ale neznamená, že nás coby pamětníky zmiňovaný rozhovor nenadzvedl ze židle. Slonková totiž říká:

„Jsem 'stará škola', začínala jsem v době, kdy zahraniční vydavatelé ctili základní pravidla, a novinářské řemeslo mě učili lidé, pro které jediným kritériem pro zveřejnění zprávy bylo to, jestli je pravdivá… Myslím, že nikde bych nedostala lepší školu než v Mladé frontě v devadesátých letech.“

Tohle prostě není pravda. Nejde o Slonkovou (která se v novinařině pohybuje až od roku 1991), ale o ty její „učitele“. Vesměs šlo o novináře z doby před listopadem 1989, kteří navíc pracovali v deníku Mladá fronta patřícímu Socialistickému svazu mládeže. Byla to tedy parta komunistických propagandistů, oddaně sloužících zločinnému režimu. Tihle pokrytci pak po pádu režimu najednou převlékli kabáty a stali se z nich pravdomluvní investigativní novináři oddaně sloužící demokracii. Jak mohli Slonkovou něco naučit? A pokud ji něco učili, nebylo jí z nich špatně? Necítila ten rozpor mezi jejich slovy a činy?

Řekněme si to na rovinu: kdo psal před listopadem 1989 do novin, byl lhář s pokrouceným charakterem a nemorální hajzlík. Rozhodně ne „učitel“, který by nové generaci novinářů předal nějakou úctu k pravdě.

Celá ta zparchantělá generace svazáckých pisálků z někdejší Mladé fronty, Mladého světa a dalších předlistopadových médií prostě musí postupně vymřít a být vystřídána „čistou“ generací Sabiny Slonkové. Teprve pak se česká média vyhrabou z bahna. Do té doby se na to ale díváme takhle:

Podobné články

Doporučujeme

Další články