fb pixel Pauhofová a Myšička v osidlech předrevoluční StB: Režisér Pustiny Zachariáš natočil thriller Bez vědomí – G.cz
Vyhledávání

Pauhofová a Myšička v osidlech předrevoluční StB: Režisér Pustiny Zachariáš natočil thriller Bez vědomí

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Třicetileté výročí sametové revoluce je třeba řádně oslavit, a tak ruku k dílu přidávají osobnosti a tvůrci ze všech možných oblastí společnosti. 17. listopadu televize HBO uvede první díl minisérie Bez vědomí, kterou má na svědomí režisér Ivan Zachariáš a jejímž hlavním tématem jsou totalitní tajné služby.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.11.2019, 12:20

Bez manžela

Píše se rok1989. Marie (Táňa Pauhofová) je profesionální houslistka, která před 12 lety se svým mužem, pronásledovaným disidentem Viktorem (Martin Myšička), uprchla z totalitního Československa do Británie. Teď se ale vítr začíná pomalu obracet a ve vzduchu visí změna. Marie by toho ráda využila a po letech konečně navštívila svou rodinu. Jenže brzy po návratu do Prahy se ukazuje, že to byla osudová chyba. Viktor za dramatických okolností zmizí a není jisté, zda je vůbec naživu. Marie chce za každou cenu zjistit, co se s ním stalo. Co když ale není na pravdu připravena? Viktora totiž nehledá jen ona, ale i tajné služby několika států.

Minisérii z produkce HBO Europe Bez vědomí budeme na obrazovkách vídat od 17. listopadu každou neděli po šest týdnů a zřejmě je nač se těšit. Temná atmosféra skomírající totality v ČSR a především StB, která už větří vlastní konec a jejích spolupracovníků, slibuje napínavý thriller s aktuálním vyzněním. Ostatně, sami tvůrci se nechali slyšet, že jejich cílem bylo dobový příběh pojmout tak, aby v divácích budil dojem, že něco takového se může stát komukoliv a kdykoliv. Celou story sledujeme z pohledu Marie, obyčejné ženy, která nemá s mašinérií tajných služeb nic společného, ale velmi rychle se do jejich praktik musí prokousat.

Naději, že by to mohlo být vážně dobré, přiživuje i jméno samotného režiséra. Osmačtyřicetiletý absolvent FAMU Ivan Zachariáš sbíral filmařské zkušenosti v 90. letech především na reklamách, kde se podle vlastních slov "formálně vyvblbnul". U hraných dramat tak osobně upřednostňuje obsah nad obalem, zatím ale dokázal, že zvládá držet obojí ve vysoce kvalitní rovnováze, a to na cenami ověnčené detektivce Pustina. Nicméně, Zachariáš si na pomoc přizval debutujícího scenáristu Ondřeje Gabriela, pro něhož je Bez vědomí první televizní prací. Tak uvidíme, jak si zkušený filmař a začínající pisálek sedli; napsat dobrý scénář s chytrými dialogy je totiž v české kotlině dlouhodobým a zjevně zcela neřešitelným problémem.

A tady si přečtěte o nechvalně proslulém masakru v Rudolfově.

Podobné články

Doporučujeme

Další články