fb pixel Pán trilogií, kterého Češi milují: Troškovy filmy ve zlatých časech přitáhly do kin i 3 miliony diváků – G.cz
Vyhledávání

Pán trilogií, kterého Češi milují: Troškovy filmy ve zlatých časech přitáhly do kin i 3 miliony diváků

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Málokterý český režisér a scenárista dokázal proti sobě poštvat českou společnost tak jako Zdeněk Troška. Ačkoliv ho mnozí z nás považují za mistra v tvorbě šílených béčkových komedií, jiní tohoto jihočeského rodáka z Hoštic u Volyně naopak považují za symbol lidového umělce, který vytváří umění pro obyčejné a slušné lidi. Pan Troška navíc dnes slaví 70. narozeniny, a proto by bylo dobré o něm něco málo napsat.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 17.5.2023, 10:08

Absolutní král návštěvnosti kin

Zatímco v Holywoodu mají trilogie jako Pán prstenů, Návrat do budoucnosti, Kmotra nebo původní Hvězdné války, tak v Česku máme Slunce, seno,..., Kameňák a Babovřesky. Za vším paradoxně stojí jeden muž, kterým není nikdo jiný než kučeravý rodák z jihočeských Hoštic u Volyně Zdeněk Troška. Ačkoliv vystudoval režii na pražské FAMU a následně také ve francouzském Lycée Carnot v Dijonu, tak se jeho režijní i scenáristická tvorba nikdy neodvažovala mít vysoké filmové ambice.

Jeho filmovým celovečerním debutem je dětská komedie Bota jménem Melichar, kterou lidé dodnes považují za jeho životní dílo. Troška tehdy práci vzal, poté co snímek předtím 5 režisérů odmítlo natočit. I když zpočátku poměrně váhal, tak se nakonec rozhodl film natočit. A zdá se, že dobře udělal. Pak už následovala komediální trilogie Slunce, seno,..., která se stala realistickým náhledem do života na české vesnici. Nemůžeme se divit, že se z této série stal kult pro české diváky.

O Troškovi víme, že na jeho tvorbu má vliv i jeho maminka Růženka. Před pár lety se negativně vyjadřoval například k filmu Pán prstenů, ale i k dalším úspěšným snímkům. On sám tvrdí, že točí filmy hlavně pro lidi, což je pravda, protože své diváky má, a dokáže je dostat nejen k televizním obrazovkám, ale i do kina. Výjimkou je samozřejmě film Andělská tvář, který se stal v návštěvnosti propadákem.

Zavzpomínejte na jeho nejlepší a zároveň nejhorší filmy v této galerii. Možná vás některé věci překvapí. Věděli jste, že například jeden z Troškových filmů zachránil barrandovská studia na konci 80. let před krachem? My taky ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články