fb pixel Pamatujete si na Puškina? "Já píši vám, co mohu více..." Kdy jste napsali naposledy milostný dopis? – G.cz
Vyhledávání

Pamatujete si na Puškina? "Já píši vám, co mohu více..." Kdy jste napsali naposledy milostný dopis?

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Co se vám vybaví, když slyšíte jméno Alexandr Sergejevič Puškin? Ano, někomu pruda v podobě povinné četby, ale najdou se určitě i tací, kdo si vybaví jeden z nejznámějších milostných dopisů, který se v literatuře kdy objevil. Každý asi alespoň jednou totiž slyšel: „Já píši vám - co mohu více. Co ještě mohu dodati…“ Autorem těchto veršů je právě Puškin, ruský dramatik, spisovatel a básník, jehož 183. výročí úmrtí si dnes připomínáme.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 10.2.2020, 10:32

Alexandr Sergejevič Puškin byl, jak jsme již zmínili, ruský básník, prozaik a dramatik. Tento představitel romantismu je považován za zakladatele moderní ruské literatury. On sám rozhodně žil život, který by se na romantický román hodil. Narodil se do staré ruské šlechtické rodiny, vystudoval lyceum pro šlechtice, byl politicky angažovaný, zažil vyhnanství. To jen ve zkratce a na úvod. Jako z románu je i jeho úmrtí. Dne 8. února 1837 se Puškin utkal v souboji s pistolemi s milencem své ženy a pozdějším francouzským diplomatem Georgesem d'Anthèsem. Ten byl přesnějším střelcem a střelil Puškina do břicha. Puškin byl v hrozných bolestech odvezen domů, kde prohlásil carův osobní lékař jeho stav za beznadějný. Zemřel o dva dny později. Jeho dílo ale přežilo a mrtvé rozhodně není ani dnes.

Dopis zamilované nešťastnice

Troufneme si říct, že mezi Puškinův nejznámější literární počin se bezpochyby řadí román ve verších Evžen Oněgin. A právě v tomto vyprávění o tragikomickém hrdinovi (Petr Iljič Čajkovskij podle něj později složil slavnou operu) zazní i asi jeden z nejznámějších milostných dopisů, které byly kdy napsány.

„Já píši vám - co mohu více? Co ještě mohu dodati? Teď vím, že máte právo sice mne pohrdáním trestati, leč ještě věřím, nešťastnice, že mne váš milosrdný soud nemůže přece zavrhnout.“ Právě tato slova psala zamilovaná Taťána Oněginovi. To, jaký to mělo efekt asi víte. Pokud ne, tak si možná oprašte školní znalosti.

Láska může být i slovo

Německý spisovatel Johannes Mario Simmel pojmenoval jeden ze svých románů "Láska je jen slovo." My ho budeme trochu parafrázovat: "Láska může být i slovo:" Nešťastná románová Taťána určitě nebyla, není a ani nebude jedinou, kdo se ze svých pocitů vypsala. Dělo a děje se tak běžným smrtelníkům, ale také slavným osobnostem. Některé milostné dopisy se dostaly na veřejnost a vy si je nyní můžete přečíst.

Frida Kahlo Diegovi Riverovi

"Diego, lásko moje, pamatuj, že až doděláš tu fresku, budeme spolu už na věky. Bez hádek a rozepří, jen milovat jeden druhého. Chovej se slušně a dělej všechno, co ti ta Emmy Lou řekne. Zbožňuji tě víc než kdykoli jindy.

Tvá holka, Frida"

Franz Kafka Mileně Jesenské

"Mileno, minulou noc se mi o tobě zdálo. Nepamatuji si přesné detaily, vše co vím je to, že jsme se neustále spojovali jeden v druhého. Já jsem byl ty a ty jsi byla mnou. Nakonec jsi začala hořet. Pamatoval jsem si, že oheň se hasí oblečením, tak jsem vzal starý kabát a začal tě s ním švihat. V ten okamžik, ale opět začalo převtělování a došlo to tak daleko, že jsi úplně zmizela. Místo toho jsem to byl já, kdo hořel, a také já, kdo se snažil uhasit vlastním kabátem. Ovšem to švihání nepomohlo a to ve mně jen utvrdilo mou starou obavu, že tyhle věci nefungují. Mezitím už ale dorazili hasiči a ty jsi byla nějak zachráněna. Byla jsi ale jiná než předtím, přízračná, jako bys byla namalována bílou křídou proti temnotě, upadla jsi, jako bez života nebo jsi jen omdlela z radosti, že jsi zachráněna, do mé náruče. Ale opět přišla ta nejistota převtělení a možná jsem to byl já, kdo upadl do něčí náruče."

Ludwig van Beethowen tajemné neznámé

"Ano, rozhodl jsem se odjet za hranice, dokud se Ti nebudu smět vrhnout do náruče a říci, že jsem našel svůj skutečný domov, dokud ztracen v Tvém náručí nebudu moci nechat svou duši plout v království požehnaných duší – běda, musí to tak být – Ty se uklidníš, tím spíš, že budeš vědět, že jsem Ti věrný, že žádná jiná žena nebude mít mé srdce – nikdy-nikdy-nikdy..."

Johnny Cash June Carter Cash

"Ahoj June, je to tak krásné, June. Máš talent hrát si se slovy a stejně tak se mnou. Ten oheň a vzrušení jsou možná pryč, teď když už jim společně nezpíváme, ale ten ohnivý prstenec kolem nás stále hoří a proto je naše láska žhavější než pálivá paprička.

S láskou John"

Gustave Flaubert Louise Colet

"Až tě příště uvidím, chci tě celou pokrýt láskou, doteky plnými extáze. Chci tě pohltit s veškerým potěšením z těla tak, že omdlíš a zemřeš. Chci tě ohromit, aby sis přiznala, že jsi nikdy nesnila o ničem tak úchvatném... Až budeš stará, tak chci, aby sis na těhhle pár hodin vzpomněla a tvé kosti se rozechvěly radostí. "

Victor Hugo Adéle Foucher

„Má nejdražší, když dvě duše, které se navzájem v davu neskutečně dlouho hledají, konečně najdou jedna druhou… Spojením, vášeň a čistotu, jakou ony představují… Začíná to na zemi a pokračuje v nebi na věky. Toto spojení je láska, pravá láska, věrnost, s jakou milují ti, jejichž život pochází z oddanosti a vášně a pro něž jsou největší oběti nejsladším potěšením. To je láska, kterou mne inspirujete. Jestli vaše duše, která je stvořena k lásce s andělskou čistotou a vášní, může milovat pouze jiného anděla… V takovém případě se musím třást strachem.

Navždy Váš, Victor Hugo"

Jimi Hendrixe přítelkyni, které psal jako „holčičce“

"Holčičko... Štěstí máš v sobě... tak odepni ty řetězy, které tíží tvé srdce a dovol si vyrůst - jako ta sladká květinka, kterou jsi... Znám odpověď... Prostě roztáhni křídla a osvoboď se!

Navždy s láskou Jimi Hendrix"

Tato slova slavných dokazují, že opravdu nikdo není před láskou imunní. Jak píše spisovatel Robert Fulghum ve své knížce Opravdová láska: „Láska způsobuje bolest. Ale taky bolest léčí. Láska prostě bolest je. Láska vám může srdce naplnit, pak zlomit a to zlomené srdce zase vyléčit. Láska je slepá - a láska taky otvírá oči. Z lásky se vám může chtít umřít- ale taky můžete pro lásku chtít žít.“ Láska prostě nemá pravidla a my se do ní i tak vrháme znovu a znovu, po hlavě. Tenhle emoční chaos nám dává ona pomyslná křídla...

A můžeme si stokrát říkát, že už nikdy více.... Všichni, i ti největší cynikové, chceme stejně věřit v hezké konce. Co si pod pojmem "hezký konec" máte představit? To už necháme na vás. Á propós, kdy jste naposledy vy dostali milostný dopis nebo ho sami napsali?

Podobné články

Doporučujeme

Další články