fb pixel Padl zlomový světový rekord: kluk složil Rubikovku v čase pod pět sekund – G.cz
Vyhledávání

Padl zlomový světový rekord: kluk složil Rubikovku v čase pod pět sekund

Jako když se poprvé zaběhla stovka pod deset. Ale i když se to může zdát ohromující, je to pořád víc jak sekundu za rekordem, který ve složení Rubikovky drží robot.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 26.11.2015, 18:50

Stalo se to teď v sobotu 22. listopadu na jedné soutěži v americkém Clarksvillu, která byla součástí oficiálních akcí Mistrovství světa ve speedcubingu, tedy skládání Rubikovy kostky na čas.

Časem 4,904 sekundy ustanovil čtrnáctiletý Lucal Etter nový světový rekord – podobně jako když v roce 1968 zaběhl poprvé stovku pod deset sekund americký sprinter Jim Hines. Takhle to vypadalo:

Situace byla o to dramatičtější, že pouhých pár minut před Lucasem ustanovil nový světový rekord přímo ve stejné místnosti jeho ‚kolega‘ Keaton Ellis – časem 5,09 sekundy překonal rekord z letošního jara svého krajana Collina Burnse (5,25 sekundy). Před ním byl necelé dva roky držitelem rekordu Nizozemec Mats Valk (5,55 sekundy).

Ostatně celý vývoj nových rekordů ve skládání Rubikovy kostky alias Speedcubingu je poměrně zajímavý. První takový rekord ustanovil v roce 1982 Američan Minh Thai (22,95 sekundy), ale ještě týž rok jej překonal Ronald Brinkman z Německa s časem 19 sekund přesně.

O rok později nastoupil český ‚reprezentant‘ Robert Pergl a svým časem 17,02 sekundy se tak stal novým držitelem světového rekordu.

Bohužel, ačkoli byl jeho výkon změřen přesně podle pravidel, nedošlo k němu na oficiální akci mistrovství světa, takže nebyl dlouho coby světový rekord uznáván. A přitom jej držel celých dvacet let, než ho v roce 2003 překonal Američan Dan Knights časem 16,71. Od té doby padaly nové rekordy minimálně jednou za rok – pod patnáct sekund se dostal v roce 2004, pod deset v roce 2007 a pod pět nyní, v roce 2015.

U nás poprvé složil Rubikovku pod deset sekund téměř přesně před rokem český ‚speedcuber‘ Matěj Mužátko:

Ale pozor – je tady ještě světový rekord vytvořený robotem jménem Cubestormer 3, který loni na jaře dokázal složit Rubikovu kostku za 3,253 sekundy.

Pokud by měly lidské rekordy padat stejným tempem jako v posledních letech, mohla by být tahle robotická hranice překonána někdy v roce 2018/19. Jestli ovšem do té doby nevytvoří další rekord i nějaký nový robot.

Co myslíte, je možné poskládat Rubikovu kostku poslepu? A jak se dá složit kostka, která není klasická 3x3x3, nýbrž 17x17x17? Takhle za rekordních 7 hodin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články