fb pixel Osvobození Osvětimi: Sovětští vojáci odhalili hrůzy koncentračního tábora a nacistické zrůdnosti – G.cz
Vyhledávání

Osvobození Osvětimi: Sovětští vojáci odhalili hrůzy koncentračního tábora a nacistické zrůdnosti

Zdroj: Michel Zacharz AKA Grippenn[1] - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1083901

Psal se 27. leden roku 1945, když sovětská vojska vstoupila do Osvětimi v Polsku a osvobodila přeživší z tamější sítě koncentračních táborů. Zároveň tak byl rázem odhalen obrovský rozsah hrůz, které se zde odehrávaly.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 27.1.2023, 11:16

Auschwitz

Osvětim ve skutečnosti nebyla jedním „koncentračním táborem“, ale komplexem několika táborů, označených jako I, II a III. V okolí rovněž existovalo také 40 menších „satelitních“ táborů.

Právě v Osvětimi II, v takzvaném Birkenau, zřízeném v říjnu 1941, vytvořila SS komplexní a monstrózně organizované vraždiště. V Birkenau bylo vybudováno 300 vězeňských baráků, čtyři „lázně“, v nichž byli vězni plynováni, sklepy pro mrtvoly a kremační pece. V roce 1944 dosáhla kapacita Auschwitz II-Birkenau až 200 tisíc vězňů.

Josef Mengele

Tisíce vězňů se také staly „pokusnými oběťmi“ šílených lékařských pokusů, na které dohlížel a které osobně prováděl táborový lékař Josef Mengele, přezdívaný jako „anděl smrti“. V táborech byli vražděni nejen Židé, ale prakticky všechny národnosti okupované Evropy, včetně českých a slovenských vězňů.

Rudá armáda od poloviny ledna postupovala stále hlouběji do Polska. Po osvobození Varšavy a Krakova zamířila sovětská vojska směrem k Osvětimi. V očekávání sovětského příchodu začali důstojníci SS v táborech vraždit, střílet nemocné vězně a vyhazovat do povětří krematoria v zoufalé snaze zničit důkazy svých zločinů.

Zločiny proti lidskosti

Přestože se nacisté pokusili většinu přeživších vězňů poslat na pochody smrti do jiných koncentračních táborů a snažili se zničit i písemné důkazy vraždění, bylo nalezeno dost nezvratných důkazů o zločinech proti lidskosti, které se v táborech odehrávaly.

Když Rudá armáda konečně prorazila až k táborovému komplexu, narazili sovětští vojáci na 648 mrtvol a více než 7000 hladovějících přeživších tábora. Bylo zde také šest skladišť naplněných statisíci dámských šatů, pánských obleků a bot, které Němci nestačili spálit.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články