Ostuda v Číně: Zemanovy stupidní pokusy o vtip musel mírnit Vladimír Putin

Obrázek uživatele Jan Palička
14.05.2017, 17:41

Během návštěvy Číny se český prezident Miloš Zeman rozhodl zabít dvě mouchy jednou ranou a kromě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se sešel i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Pro mnohé kontroverzní setkání se neobešlo bez tradičních Zemanových bonmotů, které byly tak trapné, že Putin musel pokusy o vtip svého českého protějška mírnit.

Když se Miloš Zeman spolu s delegací podnikatelů vypravil do Číny, dopředu se vědělo, že se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Když už se ale účastnil obchodního fóra Belt and Road, rozhodl se Zeman, že využije příležitosti a setká se i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, který rovněž do Pekingu dorazil.

Mnoha svým kritikům, kteří nebyli nadšeni ani ze samotné prezidentovy návštěvy Číny v době domácí vládní krize, nadzvedla Zemanova schůzka s Putinem mandle. Je to právě až nebývale vřelý a servilní vztah Zemana nejen k čínskému, ale hlavně k ruskému prezidentovi, který je v Česku trnem v oku většině Zemanových odpůrců. To ale ještě nevěděli, co Zeman při samotném setkání s Putinem předvede.

Jak je Zemanovým zvykem, při každém setkání s kýmkoliv hýří bonmoty. Jejich kvalita osciluje mezi brakovým humorem filmů Zdeňka Trošky a anekdotami žáků druhého stupně základní školy. Na domácí půdě jsou již skoro všichni na stupidní a trapné Zemanovy vtípky zvyklí a stárnoucímu prezidentovi je tak nějak tolerují. Když se o ně ale pokusí v zahraničí, je hned zaděláno na mezinárodní ostudu.

Když se Zeman spolu s Putinem postavili před novináře, pokusil se český prezident v ruštině o vtip tak stupidní, že neoblíbený Putin musel zachraňovat situaci. Když Zeman prohlásil, že v místnosti je moc novinářů a měli by se likvidovat, všichni včetně Putina zůstali stát jako opaření a nevěřícně na prostořekého Zemana hleděli, jestli se náhodou nepřeslechli. Zatímco Zeman se jako jediný začal smát vlastnímu nejapnému humoru, Putin se snažil mírnit jeho výrok tím, že český prezident určitě chtěl říct, že počet novinářů je potřeba omezit.

Aby toho nebylo málo, když začalo setkání ruské a české delegace, Zeman opět chtěl svým vtípkem o kouření glosovat fakt, že v sále si nemůže zapálit a že ruský ministr Lavrov by si určitě rád dal cigaretu s ním, ale Putin mu to zakazuje. Na to Putin obrátil oči v sloup a pronesl, že nikomu nic nezakazuje, jen kouření jako příznivce zdravého životního stylu lidem nedoporučuje. Jestli Zemanovým cílem bylo v očích kritiků Vladimíra Putina ruského prezidenta vykreslit za elementárně příčetného, minimálně v porovnání se Zemanem, pak se mu to povedlo.

Není to poprvé, co Zeman svými bonmoty udělal ostudu. Například když v Berlíně na novinářku namísto odpovědi na dotaz týkající se terorismu zakřičel Alláhu akbar nebo když na setkání s občany prohlásil, že účinnou metodou na odstranění politických oponentů je Kalašnikov. Podobně se chovat může opilý strýček, který po pátém pivu na rodinné oslavě vede oplzlé řeči na vlastní neteře a je všem pro smích. Když ale toto chování předvádí prezident, dělá celé své zemi ostudu a bylo by vhodné zauvažovat o tom, zda je podobný člověk vůbec duševně způsobilý k vykonávání svého úřadu.

Zde se dočtete, proč by Zeman napáchal nejméně škody, kdyby šel místo Jiřího Kajínka do vězení.


Komentáře

Doporučeno pro vás