fb pixel Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto nebo Postřižiny: Nejvýraznější filmy od českého režiséra Jiřího Menzela – G.cz
Vyhledávání

Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto nebo Postřižiny: Nejvýraznější filmy od českého režiséra Jiřího Menzela

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes slaví své 82. narozeniny přední český herec, spisovatel a především režisér Jiří Menzel. Muž, který v roce 1968 obdržel filmového Oscara za nejlepší zahraniční film Ostře sledované vlaky, který byl zároveň jeho celovečerním debutem. Je proslulý tím, že velmi často zfilmovával knihy od Bohumila Hrabala, díky čemuž se staly nesmrtelnými. Zde je 6 nejlepších filmů, které kdy Jiří Menzel natočil.

Martin Miko
Martin Miko 23.2.2020, 07:29

1. Ostře sledované vlaky (1966)

Snímek Ostře sledované vlaky byl natočen podle novely Bohumila Hrabala. Děj filmu se odehrává během 2. světové války a popisuje příběh mladého Miloše Hrmy, který se zaškoluje na pozici výpravčího a zároveň zažívá neúspěšný vztah s průvodčí Mášou. Učeň Hrma se však později zaplete s partyzánkou Viktorií a stává se součástí odboje. Hlavní role se ujal mladý Václav Neckář.

2. Rozmarné léto (1967)

Československá poetická komedie podle předlohy stejnojmenné knihy Vladislava Vančury popisuje události v lázeňském městě Krokovy Vary. Na plovárně u řeky Orše se sejdou tři přátelé (lázeňský mistr, major a abbé) a tráví spolu deštivé a chladné dny. V hlavní roli filmu se představil Rudolf Hrušínský.

3. Skřivánci na niti (1969)

Komedie natočená podle povídek Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet z roku 1965. Snímek patřil dlouho mezi trezorové filmy a byl dlouho zakázaný, jelikož odkrýval skutečnosti 50. let 20. století. Snímek se odehrává v ocelárnách na Kladně, kde pracují „nevyhovující“ elity společnosti (podnikatelé, intelektuálové apod.). O kousek vedle pracují na skládkách ženy a dívky, které se pokusily utéct přes hranice.

4. Na samotě u lesa (1976)

Jeden z nejoblíbenějších českých filmů vznikl na základě scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Hlavními postavami jsou manželé Lavičkovi, kteří zatouží po chalupě na vesnici. Seznámí se s jistým panem Komárkem, který jednu malebnou chaloupku vlastní, a dohodne se s nimi, že jim ji prodá, ale pronajme si zde jednu místnost. V hlavní roli dědy Komárka se představí nezapomenutelný Josef Kemr.

5. Postřižiny (1980)

Režisér Jiří Menzel se opět rozhodl pro ztvárnění knihy Bohumila Hrabala natočil poetickou komedii Postřižiny, která vypráví o pivovaru a rodině jeho správce v dobách první republiky. Námět vznikl na základě Hrabalovy osobní zkušenosti s pivovarem v Polné. Film se však natáčel v Dalšickém pivovaru a ve městě Počátky.

6. Slavnosti sněženek (1983)

Další filmový kult natočený Jiřím Menzelem podle knihy Bohumila Hrabala zachycuje sport mezi dvěma mysliveckými spolky, kteří uloví divočáka a společně se rozhodují na jaký způsob bude připraven a snězen. Nezapomenutelný snímek plný kultovních scén patří mezi zlatý fond české kinematografie.

A který český režisér patří k vašim oblíbencům?

Podobné články

Doporučujeme

Další články