fb pixel Osobnostmi roku 2018 podle časopisu Time jsou novináři: 10 nejzajímavějších oceněných, od Trumpa po Hitlera – G.cz
Vyhledávání

Osobnostmi roku 2018 podle časopisu Time jsou novináři: 10 nejzajímavějších oceněných, od Trumpa po Hitlera

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Osobnostmi roku 2018 se stali utlačovaní novináři, kteří dle redakce časopisu Time bojují za svobodu. Symbolizuje je zabitý saudskoarabský novinář Džámal Chášukdží, v Barmě věznění novináři Reuters a redakce časopisu Capital Gazette, kde v červnu střelec zabil 5 lidí. Vybrali jsme pro vás historicky deset nejzajímavějších oceněných od Donalda Trumpa až po Adolfa Hitlera.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 12.12.2018, 11:28

Osobnost, která nejvíce ovlivnila události daného roku

Časopis Time od roku 1927 vybírá osobnost, která v lepším či horším nejvíce ovlivnila události daného roku. Za 91 let vybrala redakce Time velké množství zajímavých jedinců, od Roosevelta, Reagana, Bushe mladšího přes Donalda Trumpa až po jiné světové vůdce, jako byl Michail Gorbačov, ajatolláh Chomejní nebo dokonce i Adolf Hitler.

Čas od času se Time rozhodl pro kolektivního výherce. Proto se v roce 1956 stali osobnostmi roku maďarští bojovníci za svobodu nebo v roce 1960 američtí vědci. Nejabstraktnější byl vítěz roku 2006 - ty. Tedy každý, kdo vytváří obsah na internetu - stalo se tak v roce, kdy začal YouTube prvně dobývat internet a v podstatě kdokoliv se mohl stát světově známou osobností.

Roosevelt porazil slona Dumbo

Zajímavý byl vítěz roku 1941 - původně se jím měl stát kreslený slon Dumbo z populárního Disneyho filmu. Dokonce už byly i vytištěné obálky s podtitulkem "savec roku", nicméně po útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941 byl nakonec na poslední chvíli vybrán americký prezident F. D. Roosevelt, který v reakci na útoky vyhlásil válku Německu a Japonsku.

Časopis Time se snaží držet spíše pozitivního výběru - proto se v roce 2001 nestal mužem roku Usáma Bin Ladin, který nařídil útoky z 11. září, ale starosta New Yorku Rudy Giuliani, který měl symbolizovat americkou odpověď na tyto neblahé události. To samé se stalo na konci roku 1999; původně se měl osobností 20. století stát Adolf Hitler, jelikož druhá světová válka ovlivnila dějiny století ze všech událostí nejvíce. Nakonec byl ale zvolen Albert Einstein.

A zde si můžete přečíst o 9 trapasech Babišovy vlády.

Podobné články

Doporučujeme

Další články