fb pixel
Vyhledávání

Osnovala vraždu Kennedyho CIA, sovětská garnitura, či Fidel? Konspiračních teorií o nejslavnějším atentátu neubývá

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Nejen americkou společností rezonují rozličné konspirační teorie o atentátu na J. F. Kennedyho, ke kterému došlo 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu. Atentát na Kennedyho je francouzský dokument, který prostřednictvím archivních záběrů i rozhovorů ukazuje, co viděli svědci v onen osudný den. A my se podíváme zblízka na jednotlivé konspirační teorie, jež vraždu amerického prezidenta provázejí.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 16.11.2022, 13:44

Podhoubí konspiračních teorií

Od smrti nejmladšího amerického prezidenta uplyne brzy 60 let. Byl zasažen dvěma střelami do krku a do hlavy, jedna střela jej měla minout. Za mrtvého byl prohlášen ve 13 hodin v blízké nemocnici, kam jej limuzína rychle dovezla. Jen o hodinu a půl později složil prezidentskou přísahu viceprezident Lyndon Johnson, kterého jistá část konspiračních kruhů obvinila z atentátu.

JFK byl šarmantní muž a lze o něm hovořit jako o jednom z nejpopulárnějších amerických prezidentů. Truchlily nejenom Spojené státy, ale i zbytek světa. Kdo stál za jeho vraždou? Z oficiálních záznamů vyšetřovatelů vyplývá, že strůjcem atentátu byl Lee Harvey Oswald, který byl sám o dva dny později při přesunu z vazby do okresní věznice zastřelen. Jeho verze tak neměla moc šancí se dostat na světlo. Bez zajímavosti není průzkum stanice History Channel, jenž byl proveden k 50. výročí Kennedyho úmrtí. Z tohoto výzkumu vyšlo, že tři čtvrtiny Američanů mají Oswalda za obětního beránka. Více než dvě třetiny Američanů se domnívají, že nejednal sám. Kdo mu pomáhal? A dostáváme se na půdu konspiračních teorií...

Kolik prstů bylo na spoušti?

Měla v atentátu prsty CIA, mafie, či viceprezident Lyndon Johnson? Nebo zasáhlo ministerstvo obrany v součinnosti se zbrojním průmyslem, protože se objevily obavy, že se JFK bude chtít stáhnout z Vietnamu? Teorií se vyrojily desítky, stejně tak bylo poukázáno na mnoho potencionálních vrahů a lidí spolupracujících na spáchání atentátu.

Snad nejznámější je teorie druhého střelce, kterou podpořila i řada odborníků, například William Tobin, odborník na kovy, a zaměstnanec laboratoří FBI, jenž tvrdí, že Kennedyho mohly zasáhnout více než dvě střely od různých střelců. Měla to dokázat nová chemická analýza nábojů ze série, kterou použil Oswald. Oficiální verze s osamělým střelcem tak dostala na frak.

Vodou na mlýn pro konspirátory skálopevně přesvědčené o zapojení druhého střelce byly nově zvěřejněné záběry z osudové jízdy JFK ulicemi Dallasu. Co barevný čtyřicetisekundový záběr ukázal? Je zde první dáma Jackie Kennedy mávající davům, ale důležitější je sako jejího chotě. Ze záběrů je patrné, že je na zádech vyhrnuté. Konspirátoři se opírají o skutečnost, že stopy po kulkách na saku neodpovídají průstřelům těla, z čehož vyvozují, že na prezidenta bylo vystřeleno vícekrát, než se oficiálně uvádí.

Dokonce se objevila i teorie tří střelců, podle které se měl Kennedy dostat pod křížovou palbu. Tři střelci zvyšují pravděpodobnost úspěšného zásahu a sniperům zaručují lepší podmínky k úniku, protože při střelbě ze tří různých stran je obtížnější útočníky vypátrat.

Ultrapravice, CIA, Castro...?

Svět se z nedávno odtajněných dokumentů dozvěděl, co si o smrti JFK mysleli čelní představitelé Sovětského svazu. Ti se domnívali, že se jednalo o velmi dobře promyšlenou akci, do které bylo zapojeno několik lidí. Atentát dávali za vinu ultrapravici.

Jenomže, co když za vraždou mladého prezidenta stála právě sovětská vláda nebo tajná služba KGB? Studená válka je dostatečným motivem. A důkaz? Oswald byl nedlouho před atentátem v kontaktu s ruskou ambasádou v Mexico City, což vedlo ke spekulacím, že pracoval pro rudé.

Další za vlasy přitaženou teorií je, že JFK popravila CIA. Popud k objednání vraždy měl vzejít z toho, že JFK odhalil spiknutí v nejvyšších kruzích a přišel na to, že se CIA pokusila zabít Fidela Castra a uvažoval o jejím zrušení.

Pokus o zabití kubánského diktátora mohl být podle některých teoretiků také důvodem k tomu, že atentát na JFK zosnovala kubánská tajná služba. Vymýšlet teorie, kdo stál za vraždou oblíbeného prezidenta, je stále populární.

A zde si můžete přečíst o protestech proti krvavé válce ve Vietnamu, na které přišlo přes 2 miliony demonstrantů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články