fb pixel Opravdu těžba bitcoinu zatěžuje životní prostředí? – G.cz
Vyhledávání

Opravdu těžba bitcoinu zatěžuje životní prostředí?

Zdroj: binance.com

K získání bitcoinu je potřeba hodně energie – proto je takzvaná těžba často kritizována. Ale co přesně je těžba bitcoinů, jak funguje a k čemu slouží vysoká energetická náročnost?

Komerční článek
Komerční článek 17.5.2024, 12:27

Bitcoin se potýkal s cenovými ztrátami delšími než rok jen v roce 2022, kdy cena nejstarší a nejznámější kryptoměny dočasně ztratila více než 75 procent; V roce 2023 dokázal Bitcoin opět zaznamenat výrazné zisky. A v roce 2024 se cena BTC zatím výrazně zvýšila i přes pár neúspěchů. Bitcoin kurz aktuálně (7.5.2024) drží na 63893,60 dolarech. Někteří pozorovatelé trhu v posledních letech opakovaně viděli Bitcoin na cestě k bezvýznamnosti, jiní vidí technologii Bitcoinu a zejména těžbu jako obrovské příležitosti pro průmysl, stabilitu sítě a ochranu životního prostředí.

Těžba jako taková je často kritizována, mnozí ji považují za plýtvání energií a někdy dokonce volají po zákazu. Ale má to smysl? Co je vůbec těžba Bitcoinů, jak těžba funguje a je těžba Bitcoinu skutečně tak energeticky náročná, jak se tvrdí, nebo dokonce nabízí příležitosti?

Co je to těžba Bitcoinů a k čemu slouží?

Termín těžba Bitcoinů znamená vytváření – nového Bitcoinu. Dělají to takzvaní těžaři, kteří v případě Bitcoinu přidají další blok do blockchainu Bitcoinu a dostanou za to odměnu. Blockchain je digitální datový protokol, na kterém jsou uloženy všechny transakce a který je veřejně viditelný.

Těžaři Bitcoinů používají speciální hardware a software. Tím je zajištěno, že nebudou ověřeny žádné nesprávné nebo duplicitní transakce. Čím více bitcoinových těžařů na síti pracuje, tím je bezpečnější a decentralizovanější. Těžaři zajišťují bitcoinovou síť poskytováním svého výpočetního výkonu. Za to dostávají tzv. blokovou odměnu.

Jak funguje těžba Bitcoinů?

Vytvoření nového Bitcoinu – a tím i zabezpečení sítě – funguje prostřednictvím konsenzuálního procesu Proof of Work – nebo zkráceně PoW. Toto je jedna ze dvou běžných metod pro generování nových coinů a zabezpečení sítě. Jednoduše řečeno, těžaři Bitcoinů využívají svůj výpočetní výkon ke generování nových coinů a k zabezpečení sítě, čímž zvyšují její bezpečnost.

Za poskytnutí potřebné energie dostávají těžaři odměnu, která je jim následně vyplacena ve formě Bitcoinu. Každý bitcoinový těžař, který úspěšně přidal nový transakční blok do blockchainu, získává tuto takzvanou blokovou odměnu. Odměna za Bitcoiny se každé čtyři roky snižuje na polovinu – tento proces je známý jako Bitcoin halving . Těžaři proto musí být stále efektivnější a rychlejší, aby udrželi své zisky konstantní. po aktuálním půlení Bitcoinu je bloková odměna pro těžaře snížena na 3 125 Bitcoinů až do dalšího snížení na polovinu, které se očekává v roce 2028.

Kolik energie skutečně spotřebovává těžba Bitcoinů?

Těžba Bitcoinů je často kritizována kvůli vysokým energetickým nárokům. Ale: Bitcoin vyžaduje hodně energie, aby fungoval bezpečně a decentralizovaně.

Spíše je třeba dát na perspektivu energetické požadavky těžby Bitcoinů. Podle údajů Cambridge Center for Alternative Finance byla spotřeba energie globální sítě Bitcoinů na konci roku 2022 kolem 90 terawatthodin. To odpovídalo přibližně 0,4 procenta elektřiny vyrobené na celém světě. Pro srovnání: Klimatizační systémy jen v USA spotřebovaly kolem 2 199 terawatthodin. To odpovídá více než 24násobku energetické náročnosti globální těžby Bitcoinů.

Těžba Bitcoinů je proto vždy předmětem diskusí o zákazu. Čína zakázala těžbu v červnu 2021, ale průmysl nezastavila. Naopak: Čína je stále jednou ze zemí, kde se těží nejvíce Bitcoinů. Navíc mnoho těžařů Bitcoinů, kteří byli dříve aktivní v Číně, prostě hledalo jiné místo, kde by byla cena elektřiny co nejnižší. Zákaz by tedy měl na Bitcoin pouze malý a krátkodobý dopad, protože vysoký stupeň decentralizace technologie téměř znemožňuje, aby byl řízen centrálním přístupem konkrétní strany – například státu.

Navíc nedávná studie Texas A&M University, největší univerzity v USA, zkoumá dopad těžby Bitcoinů na texaskou energetickou síť. Studie byla vedena Dr. Le Xie, profesorem elektrického a počítačového inženýrství na Texas A&M University a zástupcem ředitele Texas A&M Energy Institute. Název studie je „Přesné modelování a analýza dopadu těžby kryptoměn na elektrické sítě: uhlíková stopa, spolehlivost a cena elektřiny“. Tato studie analyzuje vztah mezi spotřebou energie těžařských společností a vnějšími faktory, jako jsou tržní ceny a nedostatek elektřiny v Texasu. Zohledňují se také faktory, jako je umístění a flexibilita těžařské společnosti. A jak výsledek této studie dopadl?

"Rostoucí poptávka firem bude mít vždy za následek snížení spolehlivosti sítě," řekl dr. Xie. "Nicméně, s kryptotěžbou modelovanou jako flexibilní zátěž, kterou lze vypnout během stresových momentů, může pozitivně přispět ke spolehlivosti sítě."

Z pohledu této studie tedy těžba kryptoměny nabízí příležitost ke stabilizaci sítě. A s ohledem na srovnání spotřeby energie těžby kryptoměnou a použitím klimatizací v USA - je opravdu těžba kryptoměny tak zatěžující pro tuto planetu?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články