fb pixel Oktoberfest není pro Čechy: Německé pivní radovánky, kde stojí pivo jako útrata v hospodě – G.cz
Vyhledávání

Oktoberfest není pro Čechy: Německé pivní radovánky, kde stojí pivo jako útrata v hospodě

A jdeme na to – 1928 + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Oktoberfest patří mezi největší pivní festivaly na světě. Letos tomu bude navíc 210 let od doby, kdy se na dvoře prince Ludvíka Bavorského konal první ročník této akce, který trval několik dnů, a posléze byl završen koňskými dostihy. V příštích letech se slavnost opakovala a postupně prodlužovala. Dnes Oktoberfest navštíví kolem 6 milionů lidí a vypije se zde průměrně 7,5 milionu litrů piva. Když tedy není doba covidí.

Martin Miko
Martin Miko 12.10.2020, 13:53

Oktoberfest je rájem pivarů

Oktoberfest patří už 210 let k největším oslavám piva na světě, avšak původ má ve svatbě korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hilderburskou. Z běžného úředního aktu se nakonec stala obrovská slavnost plná radosti, na kterou nakonec princ pozval celé město, aby společně s novomanželi oslavili jejich velký den. Z jednoho dne se nakonec stalo 6 dnů a celá svatba byla navíc završena koňskými dostihy. V příštím roce se ve stejném termínu a na totožném místě konala stejné slavnost, další rok znovu a znovu... Nakonec tato okázalá slavnost vešla do historie města Mnichova a manželé spolu nakonec vydrželi neuvěřitelných 44 let.

I po smrti urozeného páru však slavnosti na místě zvaném Theresierwiese pokračovaly, avšak kvůli lepšímu počasí se pořadatelé rozhodli, že posunou začátek akce už na září. Tento termín se následně ujal, zároveň vzniklo pravidlo, že bude Oktoberfest končit vždy o prvním říjnovém víkendu. I když se tato tradice zpočátku nesla primárně v duchu dostihových závodů, místní sládci si všimli, že se během ní vypije enormní množství piva, a proto se postupně snažili přizpůsobovat ji právě milovníkům zlatavého moku. Postupem času se z Oktoberfestu stal jeden z nejzásadnějších pivních festivalů na světě.

A čím je Oktoberfest tak výjimečnou akcí? Především svými rozměry a statistikami, které nemají ve světě absolutně žádnou konkurenci. Každoročně se na akci, která trvá v průměru 16 dnů, dostaví okolo 6 milionu milovníků piva, kteří dokáží vypít jednu třetinu produkce piva všech bavorských pivovarů. Není se čemu divit, když je na festivalu zhruba 100 tisíc míst na sezení. Ti jsou obsluhování zhruba 12 tisíci zaměstnanci festivalu, kteří stihnou během pivních radovánek prodat v průměru 880 pečených volů, 220 tisíc klobás či skoro půl milionu pečených kuřat.

Češi by měli s Oktoberfestem poměrně velký problém, protože pivo je zde enormně drahé. Zatímco v 70. letech jste si zde mohli koupit tuplák v přepočtu za 32 korun, tak v současnosti stojí skoro 300 korun. Na druhou stranu tuplák má objem 1 litr a prodávaná německá piva jsou silnější než ta česká, což byste při návštěvě Oktoberfestu měli brát v potaz. Přesto na festival přijíždějí fanoušci zlatavého moku z celé Evropy, a to včetně těch z České republiky, kteří touží zažít jedinečnou atmosféru plnou radosti, alkoholu a veselení. Důležité je si zarezervovat místo, protože ani Oktoberfest není nafukovací.

Temná strana festivalu

Oktoberfest má za sebou bohužel i temnou minulost. 26. října 1980 se na festivalu odehrál jeden z nejděsivějších teroristických útoků v poválečných dějinách země. Mladý pravicový radikál Gundolf Köhler tehdy provedl útok, ze kterého se Německo ještě dlouhou dobu vzpamatovávalo. Gundolf tehdy do popelnice u hlavního vchodu umístil výbušninu, kterou si sám doma vyrobil. Tu naplnil hřebíky, aby byl následný dopad co největší. Exploze zabila 13 lidí, a to včetně samotného organizátora útoku, a dalších 211 lidí zranila. Zhruba čtvrtina z nich si z tohoto teroristického útoku odnesla doživotní zdravotní následky. Motiv Köhlera bohužel dodnes není znám. Spekuluje se o tom, že trpěl duševními problémy a navíc je možné, že byl napojen na neonacistickou skupinu Wehrsportgruppe. Jaký měl však doopravdy mladý terorista motiv se nikdy nedozvíme.

Po tomto incidentu se v rámci festivalu zvýšila veškerá bezpečnostní opatření. Od té doby se na této akci žádný takový útok nestal. Během těch 40 let, od doby, kdy se to stalo, návštěvníci na tuto děsivou událost zapomněli.

Oktoberfest 2020, který se měl konat od 18. září do 4. října, byl bohužel bez náhrady zrušen. Mnichovský starosta Dieter Reiter odhaduje ztrátu na neuvěřitelných 1,3 miliardy eur. Jedinou dobrou zprávou na tom celém je, že v roce 2021 bude uvažovat o tom, že by se příští Oktoberfest konal o týden déle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články