Nejvýznamnější hipsteři historie lidstva. Díl I. – G.cz
Vyhledávání

Nejvýznamnější hipsteři historie lidstva. Díl I.

Hipsterství je v konečné fázi svého dalšího cyklu. Pojďme hlouběji do historie a za pomocí trochy kulturní antropologie zjistíme, že první příznaky hipsterství se objevily již 35 000 let před naším letopočtem.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 8.6.2014, 15:30

Dělat si prdel z hipserů už dávno vyšlo z módy. Stali se nedílnou součástí našeho sociologického vzorku, což je první znamení, že hipsterství se stává z objektivního pohledu v očích jedněch cool a jiných nic, co by mělo smysl komentovat. Tsunami konečně zaroluje, paradox se konečně rozlouskne, protože hipster, který budí pozitivní či neutrální reakce z podstaty pozbývá svého hipsterství. Vůbec hipsterství je jeden velký Absurdistán, protože ve chvíli, kdy se člověk dobrovolně přizná k hipsterství, případně si jej sám připustí, nemůže v tu chvíli být zároveň hipsterem, tudíž je jakousi Schrödingerovou kočkou. dead-hipsters www.on2sides.comwww S hipstery ve 40. a 50. letech to bylo o něco jednoduší – kašlali na prachy, ale zároveň vypadali machisticky dobře a vymóděně, brali drogy, hodně souložili a pařili na jazzových koncertech. Jenže po Kerouckovi, Mailerovi a spol. přišla další generace, která už na estetiku tolik nedala a časem se přetransformovala na hippies. Od dob, co Ted Nugent (kytarista hipísácké legendy The Amboy Dukes) začal nosit kovbojský klobouk, republikánsky moralizovat a střílet po všem od jelenů po Mexičany, to šlo s hippies zase z kopce. Potom homo osmdesátky, devadesátky lehce vykastrované, částečně v nirváně a pak nové milénium a pořádný nájezd internetů a chvíle, kdy další hipstersko-hipícká mutace může začít klíčit... To be continued...   This is the end, beautiful friend This is the end, my only friend, the end Of our elaborate plans, the end Of everything that stands, the end No safety or surprise, the end I'll never look into your eyes, again (Jim Morrison - zpěvák, básník, ještěrčí král, hipík a hipster) USA Miami Jim Morrison Court wcbsfm.cbslocal.com   Takže zde je první várka výběru největších hipsterů všech dob....  

1 . Kromaňonec (35 000 př.n.l. – 10 000 př.n.l.)

Lascaux2 http://en.wikipedia.org Kromaňonci žili ve Francii jako Henry Miller, takže je to k hipsterství logicky táhlo. Málo se myli, pokud se nedalo sehnat vintage oblečení, tak radši nenosili žádné, měli plnovousy, umaštěné vlasy a kreslili stejným stylem jako hipsterští tatéři dnes. Bohužel tehdejší Homo sapiens sapiens neměli tolik pochopení jako dnešní, takže Kromaňonci museli vyklidit pole a jejich posledním přímým potomkem je už pouze Wes Anderson. lionel lioneloutofstep.blogspot.com  

2. Díogenés ze Sinópé (399 - 414 př.n.l. – 322 - 323 př.n.l.)

diogenes http://en.wikipedia.org Díogénes bydlel v sudu (neplést s U sudu), nosil dost retro hadry a samozřejmě měl zbytky jídla pěstěný plnovous. Vedle toho velmi rád venčil lachtana na veřejnosti a tvrdil, že to bylo „tak jednoduché, jako se podrbat na břiše a zahnat tak hlad" (ano, byl to i filozof). Toť samozřejmě poslalo jeho non-konformitu do úplně jiného levelu. Rád si hrál na psa a pána a taky o něm psal William Blake. Jednoduše hip!  

3. Ježíš Nazaretský (4 - 6 př.n.l. – 30 - 33 n.l.)

jesus www.joshuabarsody.com Ježíš se může zdát spíše jako crossover mezi hipíkem a hipsterem a pravděpodobně tomu taky i bylo. I tak se zapsal do historie hipsterství celkem zásadně. Byl černoch, jejichž kulturou se inspirovali hipsteři ve 40. letech. Samozřejmě nosil plnovous a protože byl tesař, měl blízko i k dřevorubectví. Zvládal pořádat pořádně vyhulenecký párty, až se zdálo, že umí měnit vodu ve víno. Rád lenošil, a to i přesto, že na Náplavku to měl celkem daleko a hlavně nosil sandály a chodil s bandou homelesáků na ketaminu na bezcílný výlety pouští. Krom toho měl tátu, kterého by si přál každý a jeho nevlastnímu otci to vůbec nevadilo.  

4. Lucius Aelius Aurelius Commodus Augustus Herculeus Romanus Exsuperatorius Amazonius Invictus Felix Pius (161 – 192)

commodus Císař Commodus (který časem adoptoval 12 jmen a podle těch pojmenoval měsíce v roce) byl pravděpodobně synem jakéhosi otroka, s kterým si užívala manželka přihřátého Marca Aurelia v letovisku římských orgií Tivoli. Jen co se stal Commodus císařem, začal si vymýšlet jednu blbost za druhou. Nejdříve se prohlásil za potomka Herkula a producíroval se ve dne v noci ve lví kůži, kterou rozhodně netrumfne ani ta nejvíc oldschool kožená bundička. Časem přejmenoval Řím i senát podle sebe sama, nechal si postavit stovky zlatých soch, bojoval párkrát do týdne v gladiátorské aréně – někdy zabil až 100 lvů za den, jindy pořádně nasekal obru vytvořenému z lidí (s alespoň jednou chybějící končetinou) svázanými k sobě. Plebejci měli jeho styl rádi, senátoři již míň, a tak nechtěně navždy vstoupil do hipsterského nebe.  

5. Sámo (??? – 658-659)

samo www.valka.cz Sámo byl stejně jako Kromaňonci žabožrout, ale moc ho to tam nebavilo, tak se vydal na východ a založil si vlastní stát na územích dnešní České republiky, Slovenska, Slovinska, Rakouska a Německa, a to včetně hipsterské Mekky - Berlína. Na rozdíl od zbytku Franků zůstal pohanem, takže uctíval jedině vintage bohy. Plnovous a second-handovou koženou čepici či bižutérní čelenku ani nemá smysl zmiňovat. Sámo si jednoduše řekl, že bude král, a tak se jím stal. Pořídil si dvojciferné číslo manželek a z hamaku u Vltavy pozoroval, jak krásný a hluboký je svět.  Druhý díl Nejvýznamnějších hipsterů historie lidstva najdete zde.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články