fb pixel Jak obchodníky ovládají varlata? – G.cz
Vyhledávání

Jak obchodníky ovládají varlata?

První byt v Praze jsem koupil na jaře 2006. Byla to skvělá investice – ceny nemovitostí od té doby rostly asi o 30 % ročně. Kamarádům se v hospodě chlubím chladnou rozvahou geniálního mozku. Zdá se ale, že rozhodovaly spíš moje koule.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 20.6.2014, 14:00

V září 2008 vypukla světová finanční krize. O rok dříve ji odstartovaly americké banky, které dávaly hypotéku každému ňoumovi. Miliony ňoumů pak nestíhaly splácet a už to jelo. Neurolog Joe Herbert z univerzity v Cambridge ale zjistil, že důvody krize možná nebyly ekonomické, ale biochemické. Měřil hladiny hormonů ve slinách makléřů londýnské burzy před začátkem obchodování a po něm. Ukázalo se, že z ranní hodnoty testosteronu se dá předpovědět úspěch. Makléři, kteří ho měli nejvíc, ten den také nejvíc vydělali. To není až tak překvapivé. Testosteron je „samčí" hormon posilující sebedůvěru, bojovnost a agresivitu – tedy přesně ty vlastnosti, jež na burze hrají roli. a_560x0  

Efekt vítěze

Herbert ale zjistil, že u úspěšných makléřů funguje „efekt vítěze", popsaný zatím jen u zvířat. "Výhra" v obchodu u nich hladinu testosteronu dále zvyšuje. S ní roste i ochota jít do dalších střetů s kolegy. Jenže příliš vysoká hladina hormonu má opačný efekt. Samec, který neustále vítězí, se dostane do testosteronového rauše, jehož výsledkem je impulzivní rozhodování. Když vyhrál třikrát, musí přece vyhrávat pořád! Přehnaná sebedůvěra žene samce do příliš riskantních soubojů. Končí to buď do krve rozklovaným hřebínkem a útěkem ze smetiště nebo prodělkem. Záleží jen na tom, jestli jste kohout nebo makléř. 800px-COCK_FIGHT Novinkou v Herbertově pokusu je tedy zjištění, že s námi biochemie „mává" i v oblastech, kde jsme předpokládali rozumovou kontrolu. Agresivita se hodila při lovu nebo v bitvě. Obchodník s akciemi by ale měl brát v úvahu dlouhodobé trendy, analyzovat, počítat... Nabuzený testosteron ho však dostane do stejně šílené spirály jako bojovníka, který se vrhne do davu nepřátel. A prohry tisíců makléřů, prodejců realit a drobných investorů nakonec strhnou do minusu globální ekonomiku. Za finanční krizi prostě můžou koule, a ještě se nám vysmívají: testicles  

Paralyzovaní makléři

Tím to ale nekončí. Série proher dostane zvíře do stresu – bez ohledu na to, jestli má na sobě peří nebo oblek. Jeho tělo začne vylučovat stresový hormon kortizol vyvolávající pocit ohrožení a strachu. Zvířeti to zabrání pouštět se do dalších marných zápasů, které by ho nakonec stály život. S globální ekonomikou ale evoluce nepočítala. Testosteronová jízda nás nejdříve dostala do krize – a kortizolová brzda nás v ní teď udržuje. Makléři jsou paralyzováni a bojí se nakupovat i dobré akcie. Bankéři odmítají poskytovat hypotéky a drobní investoři odkládají koupě nemovitostí. Centrální banky tak mohou snižovat úroky, jak chtějí, ale oživení ekonomiky brání kortizol.  

Moje varlata jsou skromná

Osobně tři hypotéky splácím bez problémů. Takže se zdá, že moje testosteronem nabité koule nerozhodly zas tak špatně. Jejich fotku vám sem ale nedám. Moje varlata jsou totiž skromná a svým úspěchem se nechtějí veřejně chlubit.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články