fb pixel Ofenzíva Tet: Jednotky severního Vietnamu a Vietkongu překvapivě zaútočily na všechna velká jihovietnamská města v den svátku – G.cz
Vyhledávání

Ofenzíva Tet: Jednotky severního Vietnamu a Vietkongu překvapivě zaútočily na všechna velká jihovietnamská města v den svátku

Zdroj: US military personnel - http://www.history.army.mil/books/Vietnam/devtrainrvn/ch4.htm#p1, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4189557

24. února roku 1968 došlo k hlavnímu odražení ofenzívy Tet, když americké a jihovietnamské jednotky dobyly zpět starobylé hlavní město Hue od komunistických sil. Přestože rozptýlené boje pokračovaly po celém jižním Vietnamu ještě týden, bitva o Hue byla posledním velkým střetnutím ofenzívy, při níž komunisté zaútočili na všechna velká jihovietnamská města. Po událostech ofenzívy Tet se veřejné mínění ve Spojených státech rozhodujícím způsobem obrátilo proti válce ve Vietnamu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 25.2.2023, 09:52

Americký tlak

Na začátku roku 1968 – třetího roku bojů amerických pozemních jednotek ve Vietnamu – bylo americké vojenské vedení stále přesvědčeno, že Severovietnamcům a jejich spojencům v jižním Vietnamu, Vietkongu, bude brzy vnucena příznivá mírová dohoda.

Navzdory sílícím domácím výzvám k okamžitému stažení USA plánovala administrativa prezidenta Lyndona Johnsona udržovat tlak na komunisty prostřednictvím zvýšeného bombardování a dalších strategií válečného vyčerpání. Generál William Westmoreland, velitel amerických operací ve Vietnamu, tvrdil, že jasně vidí „světlo na konci tunelu“, a Johnson doufal, že se překvapení komunisté brzy dostaví k jednacímu stolu.

30. ledna 1968 však překvapivě zahájil Vietkong a Severovietnamci masivní ofenzívu Tet v celém jižním Vietnamu. Jednalo se o první den Tet – vietnamského lunárního nového roku a nejdůležitějšího svátku – a mnoho jihovietnamských vojáků tak v očekávání neoficiálního příměří odešlo domů.

Překvapivá ofenzíva

Vietkong byl známý svou partyzánskou taktikou a nikdy předtím nezahájil ofenzívu takového rozsahu; americké a jihovietnamské síly byly z toho důvodu zcela zaskočeny. Během prvního dne ofenzívy obsadily desetitisíce vojáků Vietkongu podporovaných severovietnamskými jednotkami pět největších měst jižního Vietnamu, desítky menších měst a městeček a řadu amerických a jihovietnamských základen.

Vietkong udeřil na Saigon – hlavní město jižního Vietnamu – a dokonce zaútočil na americké velvyslanectví a několik hodin ho držel. Akci zachytily americké televizní zpravodajské štáby, které také zaznamenaly brutální improvizovanou pouliční popravu povstalce Vietkongu jihovietnamským vojenským úředníkem.

Zatímco USA a jižní Vietnam bojovaly o znovuzískání kontroly nad Saigonem, města Hue, Dalat, Kontum a Quangtri padla do rukou komunistů. Americké a jihovietnamské síly během několika dní většinu těchto měst znovu dobyly, ale Hue bylo komunistickými vojáky, kteří ho okupovali, neustále tvrdě napadáno.

Dobytí Hue a Johnsonova odpovědnost

Po 26 dnech nákladných bojů dům od domu byla 24. února nad Hue opět vztyčena jihovietnamská vlajka a ofenzíva Tet tak skončila. Během komunistické okupace Hue bylo zmasakrováno mnoho jihovietnamských vládních úředníků a civilistů a mnoho civilistů zahynulo při amerických bombardovacích útocích, které předcházely osvobození města.

Ofenzíva Tet byla pro komunisty v mnoha ohledech vojenskou katastrofou. Utrpěli desetkrát více ztrát než jejich nepřítel a nepodařilo se jim ovládnout žádnou z oblastí dobytých v prvních dnech ofenzívy. Doufali, že ofenzíva podnítí lidové povstání proti jihovietnamské vládě a přítomnosti amerických vojsk. K tomu však nedošlo. Kromě toho byl Vietkong, který se poprvé za celou válku objevil na veřejnosti, téměř zlikvidován. Protože však ofenzíva Tet zmařila naděje USA na brzké ukončení konfliktu, zasadila ve výsledku americké vojenské misi ve Vietnamu smrtelnou ránu.

V souvislosti s útokem Tet se prezident Johnson dostal pod palbu kritiky ze všech stran za svou politiku ve Vietnamu. Generál Westmoreland požádal o 200 000 dalších vojáků, aby mohl komunisty přemoci, a po zveřejnění této žádosti se v zemi strhla bouře, která Johnsona donutila Westmorelanda odvolat do Washingtonu. Dne 31. března Johnson oznámil, že Spojené státy zahájí deeskalaci konfliktu ve Vietnamu, zastaví bombardování severního Vietnamu a budou usilovat o uzavření mírové dohody, která by konflikt ukončila. Ve stejném projevu také oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení do prezidentského úřadu, což zdůvodnil tím, že vnímal svou odpovědnost za vznik národního rozkolu ve věci Vietnamu.

Zdroj: History, wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články