fb pixel Bitva o Khe Sanh je jedním z nejkontroverznějších střetnutí války ve Vietnamu: Americká letadla shazovala 5 tisíc bomb denně – G.cz
Vyhledávání

Bitva o Khe Sanh je jedním z nejkontroverznějších střetnutí války ve Vietnamu: Americká letadla shazovala 5 tisíc bomb denně

Zdroj: Official USMC Photograph A189161 - United States Marine Corps History and Museums Division, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15139804

21. ledna roku 1968 začala u Khe Sanh, 23 kilometrů pod demilitarizovanou zónou a 10 kilometrů od laoských hranic, jedna z nejznámějších a nejkontroverznějších bitev vietnamské války.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.1.2023, 10:14

Boj o základnu

Základna, kterou o rok dříve obsadila americká námořní pěchota, sloužila jako základna pro předsunuté hlídky a byla potenciálním výchozím bodem pro případné budoucí operace, jejichž cílem bylo přetnout Ho Či Minovu stezku v Laosu. Jednalo se o klíčovou americkou základnu, která strážila oblast mezi Severním a Jižním Vietnamem.

Bitva o základnu v Khe Sanh začala 21. ledna intenzivní přestřelkou mezi 3. praporem 26. námořní pěchoty a severovietnamským praporem zakopaným mezi dvěma kopci severozápadně od základny. Následujícího dne severovietnamské jednotky obsadily vesnici Khe Sanh a severovietnamské dalekonosné dělostřelectvo zahájilo palbu na samotnou základnu, zasáhlo hlavní muniční sklad a odpálilo 1 500 tun výbušnin.

Obléhání

Nepřetržitá palba držela obránce americké námořní pěchoty v Khe Sanh v zákopech a bunkrech. Protože základna musela být zásobována letecky, americké vrchní velení se zdráhalo nasadit další vojáky a vypracovalo bojový plán požadující masivní dělostřelecké a letecké údery.

Během 66denního obléhání americká letadla, která denně shazovala 5 tisíc bomb, odpálila v oblasti ekvivalent pěti atomových bomb z Hirošimy. „Osvobozování“ vesnice Khe Sanh v rámci operace Pegasus začalo počátkem dubna, kdy se americké a jihovietnamské prapory přiblížily k základně z východu a jihu, zatímco námořní pěchota postupovala na západ, aby znovu otevřela silnici č. 9.

Výsledek

V průběhu operace se podařilo vyprostit z obklíčení všechny vojenské jednotky. Obléhání bylo prolomeno 6. dubna. V posledním střetu o týden později 3. prapor 26. námořní pěchoty vyhnal nepřátelské síly z tamějšího kopce 881 na sever. Generál William Westmoreland, velitel Velitelství vojenské pomoci Spojených států amerických ve Vietnamu, tvrdil, že Khe Sanh hraje zásadní blokovací roli na západním konci demilitarizované zóny, a rovněž tvrdil, že kdyby základna padla, severovietnamské síly by mohly obklíčit obranu námořní pěchoty podél zóny.

Různá prohlášení v novinách severovietnamské komunistické strany naznačovala, že Hanoj viděla v bitvě příležitost zopakovat své slavné vítězství u Dien Bien Phu, kdy komunisté porazili Francouze ve vrcholné rozhodující bitvě, která fakticky ukončila válku mezi Francií a Viet Minhem. Americké jednotky základnu ve výsledku ubránily, ačkoli byla v souvislosti se stahováním amerických jednotek z Vietnamu koncem června zahájena evakuace posádky Khe Sanh. 15. července tak základnu ovládli vojáci Severního Vietnamu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články